19/06/2023
Deportivo Faliro 14 16 23 15 - 68 -
Circle BC 10 15 14 9 - 48 -

Αξιόμαχη Circle - Ανώτερη Deportivo!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε το φαβορί της σειράς Deportivo Faliro Mera, καθώς το βράδυ της Δευτέρας στο ASH, σε ένα παιχνίδι απέναντι σε δύο ομάδες που έβγαζαν μεγάλη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 68-48, απέναντι στην μαχητική και άξια αντίπαλο Circle.

Οι ομάδες έβγαλαν τρομακτική ενέργεια στην πρώτη περίοδο, πήγαιναν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις με το ματς να είναι μοιρασμένο και την ελαφρώς καλύτερη Ντεπορτίβο να κρατάει μικρό προβάδισμα με 14 – 10. Ο Χατζόγλου με 6 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, με το Κριεκούκη να ακολουθεί από κοντά με 5 , ενώ για την Circle που στεκόταν μια χαρά στο ματς ξεχώρισε ο Γεωργίου με 4, με Καρκαλέτση, Μανσόλα και Μουρελάτο να προσφέρουν από ένα καλαθάκι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στη δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με Μανσόλα και Μουρελάτο να ηγούνται της επίθεσης της Circle με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα προσπαθώντας να φέρουν το ματς στα μέτρα της ομάδας τους, αλλά η πολυφωνία στην επίθεση της Ντεπορτίβο, με Παπαγεωργίου και Μαρινάκη να ξεχωρίζουν με ένα τρίποντο έκαστος, είχε τους γηπεδούχους στο +5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Ντεπορτίβο με τον Κριεκούκη να παίρνει φωτιά με τέσσερα τρίποντα και 14 πόντους συνολικά, φάνηκε να βάζει το νερό στο αυλάκι στέλνοντας την διαφορά στο + 14. Στην αντίπερα όχθη ,η ομάδα του Αλεξοπούλου που δεν έβρισκε αντίδοτο στην άμυνα, είχε τον Γεωργίου να κερδίζει πολλές μάχες μέσα στην ρακέτα με 6 πόντους και τους Ζαφειρόπουλο, Μουρελάτο και Μανσόλα να προσφέρουν από ένα καλάθι για το 53-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις για να διεκδικήσουν την νίκη με τον Τουμπανάκη να ξεχωρίζει με ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρινάκη χωρίς να απειληθεί και με τον Χατζόγλου να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 7 πόντους, να φτάσει σχετικά άνετα στο τελικό 68 – 48, που της δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ‘16!

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Χατζόγλου 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοφάνης Γεωργίου με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Depor είχε 19 / 41 δίποντα , 7 / 37 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη. Η Circle είχε 19 / 49 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 1 / 9 βολές, κατέβασε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Deportivo (Μαρινάκης): Γάτσιος 4, Γαρμπής 9, Κοντογιάννης (8ρ.), Κριεκούκης 21(10ρ.), Μαρινάκης 3, Μαρούσος 8, Παπαγεωργίου 7, Τσάβαλος 2,Χατζόγλου 14(13ρ.).

Circle (Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος, Γεωργίου 14, Δόβας, Ζυγούρης, Καλούδης, Καρκαλέτσης 2(7ρ.), Μανσόλας 19, Μουρελάτος 11(7ρ.), Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 6, Χατζηγιαννίδης(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δυο ομάδες στο παρκέ και οι λύσεις στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού που είχε η Deportivo.