27/05/2022
Κλειώ 15 10 8 9 - 42 -
Intercity BC 10 11 13 13 - 47 -

Άξιζε να χαμογελάσει η Intercity!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena του ΟΑΚΑ η Κλειώ υποδέχθηκε την Intercity για την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer Development 2 League. Ούσα ανώτερη κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπαλαφούτη κατάφερε να επικρατήσει με 42-47, φτάνοντας  στην πρώτη της νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Ελαφρώς ανώτερη ήταν η Κλειώ στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Λυμπερόπουλου (6π.), Τσιώλου (4π.) και Καλαλή (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μπαλαφούτης Γ. (5π.), Νικολάου (2π.) και Αντωνίου (2π.) κρατούσαν την Intercity σε απόσταση δύο καλαθιών. Σκορ δεκαλέπτου, 15-10.

Αρκετά πιο ισορροπημένο το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-11 υπέρ της Intercity. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Σταματόπουλο (3π.), Μπαλαφούτη Γ. (3π.) και Νικολάου (4π.), ενώ η πολύφωνη επιθετικά Κλειώ βασίστηκε στους Αμπατζή (2π.), Λυμπερόπουλο (3π.), Σφήκα (3π.), Τσιώλο (2π.) και Καλαλή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-21.

Μετά την ανάπαυλα, η Intercity παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μπαλαφούτη Γ. (8π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Σταματόπουλο (3π.) και Νικολάου (2π.), η Intercity πήρε το προβάδισμα στα χέρια της και έδειξε να ελέγχει την κατάσταση του αγώνα. Κόλλησε επιθετικά η Κλειώ, που βρήκε λύσεις μονάχα στο πρόσωπο του Λυμπερόπουλου (8π.). Σκορ δεκαλέπτου, 33-34.

Χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα η Intercity κατάφερε να διαχειριστεί και να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα, αφού οι Σταματόπουλος (6π.) και Σταυρόπουλος (5π.) πήραν μπρος για τα καλά, σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Η Κλειώ πάλεψε για την απάντηση με τους Καλαλή (6π.) και Αμπατζή (2π.), όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 15/55 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Intercity είχε 11/37 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 8 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από την Κλειώ ξεχώρισε ο Σπύρος Καλαλής με 11 πόντους και double-double, έχοντας 3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Κλειώ (Καλαλής) : Τσάκαλος, Αμπατζής 4 (3 ριμπ., 4 ασί.), Καλαλής 11 (11 ριμπ., 1 μπλοκ, 1 τρίπ.), Λυμπερόπουλος 7 (14 ριμπ., 1 τρίπ.), Σφήκας 4 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Τσιβόλας (3 ριμπ., 3 ασί.), Τσιώλος 6 (7 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ.).

Intercity (Αντωνίου) : Παπαδόπουλος 2 (8 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Σταυρόπουλος 6 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Μπαλαφούτης Η., Σταματόπουλος 11 (3 ριμπ., 2 ασί.), Μπαλαφούτης Γ. 16 (6 ριμπ., 3 ασί., 4 τρίπ.), Νικολάου 8 (14 ριμπ.), Αντωνίου 4 (6 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.