21/03/2022
Limoges 22 14 16 15 - 67 -
Paliagoura 18 20 20 30 - 88 -

Αξίζουν να μείνουν τα Paliagoura!

Εκτελώντας εύστοχα 17 φορές από την περιφέρεια, τα Paliagoura κέρδισαν σχετικά εύκολα την Limoges με 67-88 και με την ολοκλήρωση της 22ης αγωνιστικής της Elite League βρίσκονται εκτός ζώνης υποβιβασμού, διατηρώντας μάλιστα ελπίδες να χτυπήσουν και playoff!

Με τον Σταύρο Σταμάτη να ξεκινάει καυτός το ματς και να σκοράρει 12 πόντους, αλλά και 4 πόντους του Ρώη, η Limoges βρέθηκε μέχρι και στο +6, 16-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 22-18. Ο Αβανίδης με 7 πόντους, ο Κωστάκης με δύο τρίποντα και ο Κασκάνης με 5 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες, καθώς τα Paliagoura επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με τους Κασκάνη – Αβανίδη να σκοράρουν από 9 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 36-38. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Δαβιλάς και οι 4 του Σταμάτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν δύο φορές στο +7 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 52-58, μετά από 13 νέους πόντους του ασταμάτητου Αβανίδη και τρίποντο του Κασκάνη. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ευριπιώτη, με τους Καρτσωνάκη (5π), Σταμάτη (5π) και Δαβιλά (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 52-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Κοντορουχά έκανε ό,το ήθελε στο παρκέ και με τους Αβανίδη, Κωστάκη, Μούσουρα και Κασκάνη να πετούν φωτιές, έφτασε δίκαια στη νίκη με 67-88. Δεν μπόρεσαν οι Λιμουζό να αντιδράσουν στο φινάλε της συνάντησης, με τους Ρώη και Δαβιλά να ξεχωρίζουν με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/19 βολές, 14/40 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 15/40 δίποντα και 17/41 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Σταμάτης με 24 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 37 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/18 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Limoges (Ευριπιώτης): Ρώης 11 (2), Δαβιλάς 18 (1), Καρτσωνάκης 7 (1), Σταμάτης 24 (4), Παπαδόπουλος 4, Τσατσάνης 2, Σαμπάνης 1

Paliagoura (Κοντορουχάς): Αβανίδης 37 (7), Κασκάνης 26 (5), Κοντορουχάς, Σουρλίγκας 2, Κωστάκης 16 (4), Μούσουρας 5 (1), Τομαράς 2

Τι μας άρεσε: Τα 17 τρίποντα και το εξαιρετικό τελευταία δεκάλεπτο για τους πράσινους!