18/04/2022
Slam Ducks 12 6 14 9 - 41 -
Τεμπελχανάδες 11 17 8 16 - 49 -

Αξίζουν να παραμείνουν οι Τεμπελχανάδες !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Slam Ducks (7-12) υποδέχθηκαν τους Τεμπελχανάδες (6-13) για την 20η αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2 σε ένα κρίσιμο ματς με φόντο την παραμονή στην κατηγορία. Έπειτα από 40 λεπτά αγωνίας και αρκετών εναλλαγών οι Τεμπελχανάδες κατάφεραν να επικρατήσουν δίκαια με 41-49 κάνοντας αποφασιστικό βήμα στη μάχη της σωτηρίας. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στα Λιόσια με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Οι μεν Ducks βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Μαυροζούμη (5π.), Μαργάνη (2π.), Τσουμάκο (3π.) και Πολυχρονίδη (2π.), ενώ από πλευράς ο Τεμπελχανάδων ο Γιάννης Απάλλας ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς σκοράροντας 9 πόντους με 1 τρίποντο. Σκορ δεκαλέπτου, 12-11.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Τεμπελχανάδες να παρουσιάζονται σαφώς βελτιωμένοι και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Ο Απάλλας (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Δημαράς (8π. με 1 τρίπ.). Σε ρηχά νερά «κολύμπησαν» οι Ducks που σκόραραν μόλις 6 πόντους και μοιραία βρέθηκαν πίσω 7 πόντους στην ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 18-25.