21/03/2022
Greek Freaks 10 12 11 17 - 50 -
La Bola De Papel 16 9 22 16 - 63 -

Αλύγιστη η La Bola De Papel!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στην συλλογή της η La Bola De Papel, καθώς αν και κατέβηκε πάλι με μόλις 6 παίχτες, κέρδισε τους Greek Freaks με 50-63 στο κλειστό του Κολωνού και συνεχίζει να κυνηγάει τους Hurricanes!

Καλύτερη εμφανίστηκε στο ξεκίνημα της συνάντησης η La Bola De Papel, καθώς με 6 πόντους του Φύρου και τρίποντα των Τζαναβάρα – Παναγιώτη Τσουκάλη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 4-14, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Μπαμπάλη μείωσαν στους 6, 10-16, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Ιωαννίδης, Υφαντόπουλος και Καφετζής.

Στην δεύτερη περίοδο οι Greek Freaks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Μπαμπάλη και 4 του Καφετζή, πλησίασαν στον πόντο, 22-23, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 22-25, διαμόρφωσε ο Τζαναβάρας μέσα από την ρακέτα, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε ευστοχήσει και από την περιφέρεια!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η La Bola De Papel πετούσε φωτιές και με 8 πόντους του Μαύρη, 6 του Μιχάλη Τσουκάλη και τρίποντα των Σωτηρόπουλου – Τζαναβάρα, ξέφυγε στους 19, 27-46, 2:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι Greek Freaks ήταν να μειώσουν στους 14, 33-47, χάρη σε 4 πόντους του Μπαμπάλη, 4 του Τσαμπαρλή και τριποντάκι του Σκλαβενίτη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μιχάλη Τσουκάλη (8π), Τζαναβάρα (6π) και Σωτηρόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-63. Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά οι Greek Freaks να γυρίσουν το ματς, μειώνοντας μέχρι και στους 7, 46-53, μετά από 7 συνεχόμενους πόντους του Κοιλάκου και 4 του Μπαμπάλη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 20/56 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 19/45 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Μπαμπάλης με 17 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 7/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της La Bola de Papel ο Φύρος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 4/7 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Προκάκης, Υφαντόπουλος 2, Σκλαβενίτης 5 (1), Μπαμπάλης 17 (1), Τσαμπαρλής 6, Ιωαννίδης 4, Καφετζής 6, Κοιλάκος 8, Θεοχάρης 2

La Bola de Papel (Τζαναβάρας): Τσουκάλης Μ. 16 (1), Τζαναβάρας 17 (3), Φύρος 10, Τσουκάλης Π. 5 (1), Μαύρης 10, Σωτηρόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την La Bola de Papel!