19/03/2023
Intercity BC 5 21 9 21 - 56 -
Kavlanta Hawks 12 12 11 27 - 62 -

«Αλύγιστοι» οι Kavlanta Hawks!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος ήταν το παιχνίδι της Κυριακής 19 Μαρτίου ανάμεσα στην Intercity και τους Kavlanta Hawks. Τα «Γεράκια» ήταν αυτά που στην τέταρτη περίοδο διατήρησαν το μικρό προβάδισμα που είχαν πάρει και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 56-62. Μία νίκη που τους κρατάει δυνατά στην διεκδίκηση της θέσης που οδηγεί στα Playoff, μετρώντας πλέον 15 νίκες και 6 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ η Intercity υποχώρησε στο 9-13.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των αντιπάλων τους, οι οποίοι βρήκαν τους πρώτους πόντους έπειτα από 7 λεπτά παιχνιδιού και πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Με τρίποντη εκτέλεση ο Σοφούλης έκανε το 5-10, ενώ ο Πέτσας «χτύπησε» λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, κάνοντας το 5-12.

Η Intercity παρουσίασε μία σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Σταματόπουλο μείωσε σε 14-18. Η πίεση συνεχίστηκε από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν το ματς στα ίσα, όταν ο Σταματόπουλος σκόραρε για το 22-22. Ο Νίνος, μάλιστα, έβαλε μπροστά την ομάδα τους για πρώτη φορά (24-22), αλλά ο Σοφούλης απάντησε για το 24-24. Τελικά η Intercity πήγε στο ημίχρονο με το προβάδισμα, καθώς ο Νικολάου έγραψε το 26-24.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου πήραν μία διαφορά 6 πόντων (30-24), με τους Hawks να προσπαθούν να κρατηθούν όσο το δυνατόν πιο κοντά. Τζώρτζης και Λιώδης δεν επέτρεπαν στην αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει και τελικά ήρθε η ισοφάριση από το αγαπημένο σημείο του Σοφούλη, ο οποίος «πυροβόλησε» πίσω από τα 6,74 γράφοντας το 35-35, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Οι Kavlanta Hawks πέρασαν μπροστά με τον Σοφούλη (40-43), ενώ Πέτσας και Τζώρτζης βρήκαν τις ευκαιρίες να «σπάσουν» την αντίπαλη άμυνα και να διατηρήσουν μπροστά την ομάδα τους (43-50). Λίγα λεπτά πριν το τέλος, η Intercity πάλεψε να βάλει πίεση στους Hawks φτάνοντας στο 52-56 με το τρίποντο του Νικολάου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων όμως ήταν ψύχραιμη και με τα καλάθια των Σοφούλη και Τζώρτζη κράτησαν μία απόσταση ασφαλείας (52-60). Χρόνος για κάτι παραπάνω δεν υπήρχε πλέον και έτσι οι Kavlanta Hawks κράτησαν τα «ηνία» μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 56-62.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Πέτσας ο οποίος πέτυχε 6 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ και πήρε 11 ριμπάουντ στο ματς. Από την Intercity εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γεώργιος Νικολάου με 20 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 17 ριμπάουντ.

Η Intercity είχε 17/44 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/18 βολές, 51 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα έκανε 6 κλεψίματα και 20 λάθη. Οι Kavlanta Hawks μέτρησαν 11/29 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 19/27 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αντωνίου 6(9ρ.), Μπαλαφούτης 5(2ρ.), Νίνος 2(11ρ.), Νικολάου 20(17ρ.), Σπαής, Σταματόπουλος 23(9ρ.)

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Ασημακόπουλος 5(4ρ.), Βιδάλης, Κολυβάς, Λιώδης 4(1ρ.), Μπόικο 5(5ρ.), Πέτσας 6(11ρ.), Πεντάρης, Σοφούλης 34(3ρ.), Τζώρτζης 8(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο καλός ρυθμός του παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο.