11/01/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 19 12 19 - 64 -
Sepolia Sharks 20 23 13 10 - 66 -

"Αλύγιστοι" οι Sharks!

Επιστροφή στις νίκες για τους Sepolia Sharks στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 64-66 και εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Sepolia Sharks, καθώς με δύο τρίποντα του Μπαρτσώκα, δύο του Καντιώτη και τρίποντα των Κορμανού - Δημητρόπουλου, προηγήθηκαν με 8-17 και έκλεισαν εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 14-20. Ο Λαδάς με 8 πόντους και ο Καζάνας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Σταμάτη Σελεμενάκη, 6 πόντους του Μακαρίτη και 5 του Καντιώτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 33-43. Τους Ανυπότακτους Γαλάτες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Καλλούλλη και Δημογέροντας με 5 πόντους έκαστος, ενώ 4 είχε ο Λαδάς και ένα τρίποντο ο Μαντάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Καρχαρίες", παρά το πεντάλεπτο black out, διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και με 7 πόντους του Καντιώτη και 4 του Δημήτρη Σελεμενάκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 45-56. Το δίδυμο Λαδά - Καζάνα συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Τερζή με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 45-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sepolia Sharks άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μπόνη και Σταμάτη Σελεμενάκη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 64-66. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Γαλάτες να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες Καζάνα, Δούστου και Λαδά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 25/32 βολές, 18/46 και 1/14 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 15/32 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Καζάνας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Sepolia Sharks ο Καντιώτης με 19 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 4/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Καζάνας 14, Φραντζεσκάκης 2, Λαδάς 22, Μαντάς 5 (1), Καρατσαρέας 1, Δούστος 8, Δημογέροντας 7, Ανδρικόπουλος, Καλλούλλη 5, Ντεγιάννης, Τσουμπρής

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Κορμανός 3 (1), Δημητρόπουλος 5 (1), Μπαρτσώκας 7 (2), Καντιώτης 19 (4), Λέσκος 4, Μακαρίτης 6, Μπόνης 5, Σελεμενάκης Δ. 6, Σελεμενάκης Σ. 9 (2), Κυργιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Sepolia Sharks δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους!