12/02/2024
New World Fix 13 17 16 20 12 78 -
West Kings 16 15 13 22 5 71 -

Άλκης Σταματόπουλος από τα... παλιά!

Ένα παιχνίδι αντάξιο της ποιότητας και της ιστορίας των δύο ομάδων στη διοργάνωση διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας, με τους New World Fix να κερδίζουν τους West Kings με τελικό σκορ 78-71.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόνο ο Γεωργούσης φάνηκε να είναι... συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι, αλλά αυτό αρκούσε για να βάλει την παρέα του μπροστά με 13-16 για πρώτη περίοδο, με τον Ντιαλό από την άλλη να απαντά με όμορφες προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Ο Σταματόπουλος έδωσε σημαντικές βοήθειες με την παρουσία του κάτω από τα καλάθια, με τον Ρωμοσιό να ανεβαίνει παράλληλα στο σκοράρισμα και να είναι υπεύθυνος για τη μείωση του σκορ στον πόντο, 30-31, καθώς ο Γεωργούσης το... έσταξε με τη λήξη του ημιχρόνου!

Οι μάχες που έδιναν Ρωμοσιός και Σταυρούλης ήταν... μυθικές, με Κοζομπόλη και Σταματόπουλο να κάνουν τα ίδια στο ποστ! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-44 με την ένταση να ανεβαίνει... απότομα και το τελευταίο μέρος του αγώνα να αναμένεται καυτό! Ο Σταυρούλης συνέχισε να είναι άκρως επιθετικός και να προσπαθεί να βρει τα κενά στην άμυνα των Fix, με το παιχνίδι να αλλάζει άρδην μετά την αποβολή του Γεωργούση με τεχνικές και των Κοζομπόλη, Ντιαλό και Βαμβακούση με φάουλ! Το 66-66 ήταν το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι Fix ήταν καλύτεροι πιο εύστοχοι και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 78-71, με τον Σταματόπουλο πραγματικά να είναι η... κολώνα των γηπεδούχων!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άλκης Σταματόπουλος με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σταυρούλης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/54 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 18/27 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 19/27 βολές, 30 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Ντιαλό 6, Σαντανιέλο 12, Αντωνόπουλος, Βαμβακούσης 13, Ζωιτός 7, Λογγίτσης 2, Ρωμοσιός 18, Σταματόπουλος 20.

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 22, Δακουτρός 3, Κάρμας 6, Κοζομπόλης 5, Κυρμίζογλου 4, Κωστούλας 4, Σιάποντης 6, Σταυρούλης 21.

Τί μας άρεσε: Η εμφάνιση του Σταματόπουλου!