26/11/2023
Αλκοολικός Αστέρας 20 19 23 24 - 86 -
Gul’dan Warlocks 18 17 11 16 - 62 -

Αλκοολικός Αστέρας για φίλημα!

Μεσημέρι Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, ο Αλκοολικός Αστέρας υποδέχθηκε τους Gul'Dan Warlocks, με τους γηπεδούχους να επικρατούν σχετικά εύκολα με 86-62.

Δυναμικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, παίζοντας γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Για τους γηπεδούχους, ο Αντωνόπουλος έδειξε από την αρχή ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση σκοράροντας 9 πόντους με τρία τρίποντα. Παρόμοια αρχή και για τον Ελευθερίου, ο οποίος με 10 πόντους κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του, με τον πίνακα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 20-18.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιθετικό μπάσκετ να κυριαρχεί. Οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολα καλάθια με τον Παπασπύρο (6π) αλλά και με τον Πανταζή (5π) μένοντας μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 39-35.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κούρασης λόγω των πολλών απουσιών, κάτι το οποίο ο Αστέρας το εκμεταλλεύτηκε και με τον Αντωνόπουλο να συνεχίζει ακάθεκτος το βιολί του με βομβαρδισμό τριπόντων προς το αντίπαλο καλάθι, ανέβασε τη διαφορά στο +16 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι εξαιρετικοί Κεχαγιάς και Ελευθερίου έκαναν μεγάλη προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως ο τρομερός Παπασπύρος ήταν αυτός που καθάρισε το παιχνίδι για τον Αλκοολικό, κάνοντας μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο με 10 πόντους. Τελικό σκορ στον Άγιο Νικόλαο 86-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπασπύρος με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κεχαγιάς με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 8/8 βολές, 21/44 δίποντα και 12/37 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές, 21/55 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Παπασπύρος): Αντωνόπουλος 27 (7), Αργύρης 2, Λουκόπουλος 3 (1), Πίτσιλλος 8, Πανταζής 9, Παπακωνσταντίνου 6, Παπασπύρος 27 (3), Φουρνογεράκης

Gul'Dan Warlocks (Κεχαγιάς): Ελευθερίου 21, Κεχαγιάς 22 (1), Λουκίσσας 6 (2), Μαμουτζής 7, Πέτροβιτς 6

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων παρά τις πολλές απουσίες!