19/02/2023
Αλκοολικός Αστέρας 16 26 12 18 - 72 -
Μία + Μία 15 10 6 10 - 41 -

Αλκοολικός Αστέρας για όσκαρ !

Το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε της Μία συν μία με το εμφατικό 72-41, πραγματοποιώντας ίσως ένα από καλύτερα ημίχρονα της ιστορίας του. Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η ομάδα των Κολυπέρα και Ντελαλή που υποχώρησε στο 8-10. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τον Αλκοολικό να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικός, χάρη στους Αντωνόπουλο (6π.), Γιάννη (5π.) και Φουρνογεράκη (5π.). Από την άλλη, η Μία συν μία βρήκε σκορ από 5 διαφορετικούς παίκτες, με τον Κολυπέρα (5π.) να κάνει τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-15.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 26-10. Φουρνογεράκης (7π.), Τσομπανέλλης (7π.), Παυλάκης (6π.), Σκλάβος (3π.) και Πρωτόπαπας (2π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια, δίνοντας στην ομάδα τους διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, η Μία συν μία δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και μοιραία πήγε στα αποδυτήρια με βαριά διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 42-25.

Μετά την ανάπαυλα ο Αλκοολικός παρέμεινε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο αμυντικό σκέλος και με καλάθια των Αντωνόπουλου (6π.), Γιάννη (2π.), Πρωτόπαπα 92π.) και Τσομπανέλλη (2π.) διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Η Μια συν μία παρέμεινε σε επιθετικό μπλακ άουτ, σκοράροντας μόλις 6 πόντους με τους Κολυπέρα (3π.), Σπανίδη (2π.) και Πετ. Βογιατζή (1π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-31.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Αλκοολικός συνέχισε να πατά το γκάζι, ολοκληρώνοντας με όμορφο τρόπο την εξαιρετική του εμφάνιση. Το δίδυμο Φουρνογεράκης (8π.) – Τσομπανέλλης (6π.) έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μάταια να μειώσουν κάπως τη διαφορά.

Στο τέλος του αγώνα, ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 19/38 δίποντα, 11/30 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 15 φορές, ενώ είχε 9 λάθη.

Στον αντίποδα, η Μία συν μία είχε 10/37 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Φουρνογεράκης με 20 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Σπανίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος) : Αντωνόπουλος 12 (2), Γιάννης 7 (1), Λουκόπουλος, Πανταζής 3, Παπακωνσταντίνου, Παυλάκης 8, Πρωτόπαπας 4, Σκλάβος 3 (1), Τσομπανέλλης 15 (3), Φουρνογεράκης 20 (4).

Μία συν μία (Κολυπέρας) : Βασιλόπουλος 2, Βογιατζής Πετ. 5 (1), Βογιατζής Παύ., Γερόλυμος 2, Κολυπέρας 10 (1), Μαυράκης Γ. 4, Μαυράκης Δ. 2, Ντελαλής 5 (1), Σπανίδης 8 (1), Τζοτζόκος 3 (1).

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική δεύτερη περίοδος του Αλκοολικού Αστέρα.