14/10/2023
Ραμολιμέντα 9 9 6 8 - 32 -
Αλκοολικός Αστέρας 8 20 14 11 - 53 -

Αλκοολικός με τρίποντη βροχή και Betsson mvp... ληστή!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου ο Αλκοολικός Αστέρας ανάγκασε τα Ραμολιμέντα στην πρώτη τους φετινή ήττα με το δίδυμο Αντωνόπουλος - Παπασπύρος να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τον Πίτσιλλο να τους κλέβει μέσα από τα χέρια τους το βραβείο του Betsson mvp. Τα Ραμολιμέντα παρουσιάστηκαν χωρίς τον ηγέτη τους, Ανδρέα Παρλαβάντζα, προβλημάτισαν με την εικόνα τους και γνώρισαν βαριά ήττα.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικά, χάρη στα καλάθια των Γ. Καραγιαννίδη (4π.), Πρωτόπαπα (3π.) και Ράλλη (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, απαντώντας με το Παπασπύρο (5π.) και Αντωνόπουλο (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Αλκοολικός Αστέρας εκτόξευσε την παραγωγικότητά του, ανεβάζοντας σημαντικά το περιφερειακό του ποσοστό και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπασπύρο (8π.), Τσομπάνέλλη (5π.), Πανταζή (4π.) και Αντωνόπουλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Ραμολιμέντα δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, κλείνοντας το ημίχρονο στο -10. Σκορ ημιχρόνου, 18-28.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Ο Αλκοολικός Αστέρας διατήρησε την ανωτερότητά του και βρίσκοντας λύσεις από τους Αντωνόπουλο (6π.), Πίτσιλλο (5π.) και Τσομπανέλλη (2π.) διεύρυναν ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Γ. Καραγιαννίδη (2π.), Στ. Καραγιαννίδη (2π.) και Χασιώτη, διένυσαν οι γηπεδούχοι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-42.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Αλκοολικός ολοκλήρωσε την αρκετά πειστική του εμφάνιση με καλάθια των Παπασπύρου (5π.), Πίτσιλλου (3π.) και Αντωνόπουλου (3π.) Το δίδυμο Ποσταλής (5π.) - Τσούτης (3π.) τράβηξε κουπί για τα Ραμολιμέντα στο φινάλε στο αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, τα Ραμολιμέντα είχαν 8/41 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Στον αντίποδα, ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 8/22 δίποντα, 12/31 τρίποντα και ¼ βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Πίτσιλλος με 8 πόντους, έχοντας ½ δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πρωτόπαπας με 3 πόντους, έχοντας 0/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ραμολιμέντα (Τσαφαντάκης) : Ασημάκης, Καραγιαννίδης Στ. 2, Καραγιαννίδης Γ. 8, Ποσταλής 8 (2), Πρωτόπαπας 3 (1), Ράλλης 2, Τζιώκας, Τσαφαντάκης 2, Τσούτης 5 (1), Χασιώτης 2.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος) : Αντωνόπουλος 15 (5), Πανταζής 4, Παπακωνσταντίνου, Παπασπύρος 19 (4), Πίτσιλλος 8 (2), Τσαμακίδης, Τσομπανέλλης 7 (1).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.