15/10/2023
Black Mapa 11 11 6 19 - 47 -
All Blacks 13 9 17 11 - 50 -

All Blacks από ατσάλι!

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σημειώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ανάμεσα στους Black Mapa και τους All Blacks, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη στο τέλος με 47-50.

Μέτριο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Για τους γηπεδούχους ο Αναγνωστόπουλος παρέα με τον Γιανναράκη ανέβασαν τους ρυθμούς και σημείωσαν από 4 πόντους ο καθένας. Για τους All Blacks δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Μπούρος με 6 πόντους, με το ταμπλό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 11-13.

Παρόμοια η συνέχεια του παιχνιδιού με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα στο σκορ. Ανάλογη συνέχεια είχε και ο Αναγνωστόπουλος στο παιχνίδι σημειώνοντας 6 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπούρος σκόραρε άλλους 5 πόντους γράφοντας το 22-22 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και πήραν μια διαφορά 11 πόντων που τους έδινε ασφάλεια, χάρις τον Τσαμαλή (4π) που ξεχώρισε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η πολύ καλή άμυνα των All Blacks ανάγκασε τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο 6 πόντους στην τρίτη περίοδο με το σκορ να βρίσκεται στο 28-39.

Έκαναν την προσπάθεια τους οι γηπεδούχοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο με το εκπληκτικό Μπούρο να σημειώνει άλλους 4 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με 47-50 από το κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπούρος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναγνωστόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Γηπεδούχοι είχαν 6/14 βολές, 16/47 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι All Blacks είχαν 14/22 βολές, 15/47 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκανα 6 κλεψίματα και 6 λάθη.

Black Mapa (Αναγνωστόπουλος): Αναγνωστόπουλος 16 (1), Αρκαλής 10, Γιανναράκης 11, Κάπουας, Καλογερόπουλος 3 (1), Κρητικός 5 (1), Παπαναστασόπουλος 2, Τόφαλος.

All Blacks (Μπούρος): Μπαλτατσίδης 7, Μπούρος 17, Σαμαρτζής 9 (1), Σπυρόπουλος 2, Τσαλουκίδης 7(1), Τσαμαλής 6, Χερβατίδης 2.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των δύο ομάδων!