24/02/2024
Grava Thunders 14 7 13 10 - 44 -
All Blacks 14 21 11 11 - 57 -

All-οι τους ήταν καταπληκτικοί!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να βρίσκουν εύκολες επιθετικές λύσεις. Οι All Blacks, με πέντε διαφορετικούς σκόρερ πήραν κεφάλι στο σκορ (14-9),  αλλά ο Κολοκυθάς (10π) με προσωπικές ενέργειες και ο Τσακέτας με ένα buzzer beater έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία, 14-14.

Με ένα μίνι 6-0 σερί ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με καλάθια από το ζωγραφιστό δια χειρός Μπούρου, Χερβατίδη και Σαμαρτζή. Οι Thunders, αν και πέτυχαν το στόχο με τον Κολοκυθά, δεν κατάφεραν να περιορίσουν αμυντικά τους All Blacks, οι οποίοι συνέχισαν να ευστοχούν και από μακριά, χτίζοντας έτσι διψήφια διαφορά στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σκορ ημιχρόνου, 21-35.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κολοκύθας άνοιξε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου για τους Grava, για να του απαντήσει ο Χερβατίδης και ο Μπαλντατσίδης από την άλλη. Ο Τσακέτας ήταν εύστοχος στα mid-range σουτ που πήρε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ρίξουν την ψαλίδα κάτω από τους δέκα, ωστόσο οι δύο βολές του Μπούρου και το τρίποντο του Σαμαρτζή ήταν αρκετά για να την επαναφέρουν στην αρχική της τιμή (34-46).

Στην τελευταίο περίοδο, οι All Blacks υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ντούρμας, ο οποίος με ένα τρίποντο έφερε το ματς, εκ νέου, στους εννέα (39-48). Οι All Blacks ωστόσο δε φάνηκαν να επηρεάζονται και εν τέλει με τέσσερις διαφορετικούς επιθετικούς πρωταγωνιστές, διπλασίασαν τις φετινές τους νίκες απέναντι στους Grava Thunders.

Betsson MVP για τους All Blacks αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπαλντατσίδης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ από τους Grava Thunders διακρίθηκε ο Nίκος Ντούρμας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Grava Thunders (Ντούρμας): Καγιάς, Κολοκυθάς 24, Μπέλσης 4, Ντούρμας 10, Σχετάκης, Τσακέτας 6.

All Blacks (Τσαλουκίδης):  Καλλιώρας 2, Μπαλντατσίδης 11, Μπούρας 12, Σαμαρτζης 14, Σπυρόπουλος, Τσαλουκίδης 12, Τσαμάλης, Χερβατίδης 6.

Τι μας άρεσε: Oι πολλοί επιθετικοί πρωταγωνιστές των νικητών!