23/09/2023
Fast Break 21 17 18 26 - 82 -
Myrmidons BC 16 23 12 24 - 75 -

"Άλλα κόλπα" οι φετινοί Fast Break!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό της Basketaki Arena, οι Fast Break πραγματοποίησαν κατάθεση ψυχής, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development καταφέρνοντας να πάρουν μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Myrmidons με σκορ 82-75!

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έκανα σαφές οτι θα αποτελέσουν  σκληρό καρύδι για τους φιλόδοξους Myrmidons, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 21-16 ! O Μητρέλος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο  Τσιγαρίδης(6π). Από την άλλη πλευρά, ο Βενέτης τελείωσε το διάστημα αυτό με 6  πόντους!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού δόθηκε μια σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Μπουλαξή και τη παρέα του να οδηγούν τη κούρσα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου! Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αύξησαν την ένταση στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 38-39! Οι Νιωτάκης και Ραχωβίτσας ηγηθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα! Στην αντίπερα όχθη, ο Μητρέλος για ακόμη φορά ήταν απολαυστικός με 15 πόντους!

Οι Myrmidons στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ξεδίπλωσαν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς προηγήθηκαν με 5 πόντους διαφορά(44-49)! Και εκεί που οι γηπεδούχοι έμοιαζαν αποκαμωμένοι και στριμωγμένοι στα σχοινιά, έτοιμοι να τεθούν νοκ-αουτ, εκείνοι κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό 12-0, ανακτώντας το προβάδισμα με 56-49! Το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε μπροστά με σκορ 56-51! Ο Μητρέλος, βγαλμένος από τις μαγικές εποχές των εφηβικών του χρόνων, πρόσθεσε ακόμη 7 πόντους, αποτελώντας τον κυριότερο λόγο για τα πεπραγμένα της ομάδας σε αυτό το δεκάλεπτο! Από την άλλη, να τονιστεί ότι Τσιμής και Βενέτης έχασαν εύκολα καλάθια τη στιγμή που αντίπαλος είχε τεθεί εκτός παιχνιδιού! Πρώτος σκόρερ των Myrmidons σε αυτό το διάστημα ο Νιωτάκης με 12!

Τι και αν βρίσκονται στον προθάλαμο των 50 ετών, τα ΄΄γερόντια’’ των Fast Break κατόρθωσαν να βάλουν 26 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, και να πάρουν μια τεράστια νίκη με σκορ 82-75!

Betsson MVP o Παναγιώτης Μητρέλος με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Βενέτης είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, και 2 κλεψίματα!

Οι Fast Break είχαν 25/50 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 8/15 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/45 δίποντα, 9/42 τρίποντα, 10/18 βολές, 48 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη .

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 4, Γκιουλιστάνης 5, Κοσσένας 6, Μητρέλος 28, Μπουλαξής 5, Νιωτάκης 18, Τσιγαρίδης 16.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 21, Γάββαρης 4, Θωμάς 2, Νιωτάκης 18, Πετρόπουλος, Ραχωβίτσας 19, Σιμωνετάτος, Τσιμής 11.

Τι μας άρεσε: Το μέταλλο που έδειξαν οι Fast τη στιγμή που έμεινα πίσω στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά και οι 26 πόντοι της τελευταίας στροφής!