55
45ers - - - - - 55 -
Think Digital - - - - - 51 -

Άλλη μια νίκη για τους φορμαρισμένους 45ers

Το βράδυ της Πέμπτης, οι 45ers αναμετρήθηκαν με την Think Digital Group. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Μπορεί ο Καπερώνης να έκανε τεράστια προσπάθεια, αλλά έχοντας οδηγούς τους Προβίδα και Χριστοδουλάκο, οι 45ers πήραν το ροζ με σκορ 55-51!

Μια διαφορά 7 πόντων δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Καπερώνη και χτύπησαν την TDG. 14-7 ήταν το σκορ των πρώτων 10 λεπτών. Από 3 καλάθια είχαν Προβίδας και Χριστοδουλάκος. 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Γεωργακίλας για την Think Digital.

Στο -5 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στην 2η περίοδο. Η TDG έγινε πιο ανταγωνιστική και αυτό χάρις στον Σταγκίδη που έβαλε 4 καλάθια και οργάνωσε σωστά την ομάδα. Όρθια την διαφορά για τους 45ers κράτησε ο Κόκκινος με 3 καλάθια και πολύ καλές άμυνες.10-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο κάτι που μαρτυράει και το τελικό 13-13. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο τίμιος σουτέρ Γραμματικόπουλος με 6 πόντους ενώ, ο ντεφορμέ Μαυρογιάννης ακολούθησε με 3 πόντους. 5 πόντους έβαλε ο Καπερώνης που πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ ενώ 2 καλάθια είχε ο Γεωργακίλας που έκλεψε και την μπάλα σε πολύ κομβικά σημεία.

Με την διαφορά μόλις στους 5 πόντους υπέρ των «σαρανταπεντάριδων» όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Έχοντας αυτό στον νου ο Καπερώνης έκανε πραγματικά τα πάντα. Μοίρασε την μπάλα, σκόραρε και έπαιξε άμυνα. Έβαλε 3 τρίποντα και έδωσε αέρα 2 πόντων στην TDG. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους, ο Χριστοδουλάκος δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με 6 πόντους μεταξύ των οποίων και κρίσιμες βολές, χάρισε την νίκη στην ομάδα του. 55-51 ήταν το τελικό σκορ του πολύ ωραίου αυτού αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Προβίδας με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ (5-8), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 29:51 λεπτά αγώνα. Για την TDG ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καπερώνης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 19:52 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 21/60 δίποντα (35%), 1/9 τρίποντα (11,1%), 8/14 βολές (57,1%), 61 ριμπάουντ (22-39), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα και 18 λάθη. Η TDG είχε 12/39 δίποντα (30,8%), 7/29 τρίποντα (24,1%), 6/17 βολές (35,3%), 36 ριμπάουντ (11-25), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Βασιλόπουλος 4, Χριστοδουλάκος 13, Γκοτσόπουλος 4, Κρίβας 2 (13 ριμπ), Κόκκινος 6, Γραμματικόπουλος 12, Προβίδας 8 (13 ριμπ), Μαυρογιάννης 6 (9 ριμπ), Κούλης.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 14 (7 ριμπ), Δήμος 2, Σταγκίδης 16, Βακιρτζόγλου, Κανούτος, Μαρίνης 3, Καραμπάλης, Γεωργακίλας 16 (9 ριμπ), Γιαννουδάκης.

Τι μας άρεσε: Η μάχη μεταξύ Χριστοδουλάκου και Καπερώνη!