29/01/2020
Komic Mastoras BC 20 14 11 10 - 55 -
Bad Boys 12 17 11 4 - 44 -

Άλλη μία νίκη για τον Komic Mastora BC.

Την Κυριακή 26-1-2020, ο Komic Mastoras BC, θα φιλοξενήσει τους Bad Boys, στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Winter Development League 2. Στον πρώτο γύρο, με γηπεδούχους τους Bad Boys, οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά, με τελικό σκορ 36-38 υπερ του φιλοξενούμενου Komic Mastora BC. Περιμέναμε και όντως είδαμε δυνατή revanche κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων.

Στην πρώτη περίοδο ο Komic Mastoras BC επικράτησε με 20-10, με τους δύο ψηλούς του, τον Νικόλα και τον Γρηγοράκη, να κατεβάζουν αρκετά επιθετικά rebounds δίνοντας την ευκαιρία για διπλές επιθέσεις στην ομάδα τους και δίνοντας 8 πόντους διαφορά υπέρ. Από το την άλλη,  οι παίκτες του Komic Mastoras BC, είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα να αντιμετωπίσουν τον Ψαρούλη των Bad Boys, o οποίος πέτυχε τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Ο Σπυράτος του Komic Mastora BC, πέτυχε τρία τρίποντα την πρώτη περίοδο, άλλο ένα ο Πλατσατούρας και ο Νικόλας 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Komic Mastoras BC, εγκατέλειψε την τακτική με το επιτυχημένο δίδυμο ψηλών και οι παίκτες του Komic Mastora BC, φαίνονταν πλέον πιο διστακτικοί επιθετικά, με τους Bad Boys να παίρνουν πιο σωστές επιλογές από ότι στην πρώτη περίοδο και να επικρατούν με σκορ δεκαλέπτου 14-17. Για τον Komic Mastora BC, ο Σπυράτος θα συνεχίσει τα τρίποντα πετυχαίνοντας άλλα δύο και τον ακολούθησαν με 4 πόντους έκαστος Γρηγοράκης και Αυγερινός. Για τους Bad Boys, ξεχώρισε ο Ευστράτογλου Ιωάννης με 7 πόντους εκ των οποίων και 1 τρίποντο. Τρίποντο πέτυχαν και οι Μαρίνος και Ψαρούλης, με τον τελευταίο να φτάνει στην περίοδο αυτή τους 5 πόντους.

Στη τρίτη περίοδο ο Komic Mastoras BC, θα επιστρέψει στο δοκιμασμένο ψηλό σχήμα της πρώτης περιόδου, χωρίς όμως την ίδια επιτυχία. Οι Bad Boys, για άλλη μία περίοδο θα έχουν καλύτερες επιθετικά επιλογές, με το  σκορ δεκαλέπτου ωστόσο, να μείνει ισόπαλο 11-11. Για τον Komic Mastora BC, Νικόλας και Γρηγοράκης θα πετύχουν από 4 πόντους και ο Ευσταθόπουλος ένα τρίποντο. Για τους Bad Boys, από τους 5 παίκτες τους που θα σκοράρουν σε αυτήν την περίοδο, με τρίποντο ξεχώρισαν οι Μαρίνος και Σαντοριναίος.

Στην τέταρτη περίοδο, με το σκορ στο ξεκίνημα της να είναι 45-40 υπερ του Komic Mastora BC, και οι δύο ομάδες θα έχουν κακή απόδοση επιθετικά, με τους Bad Boys να είναι χειρότεροι με μόλις 4 πόντους, ενώ δέχθηκαν 10, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 55-44. Ο Αυγερινός θα πετύχει άλλους 4 πόντους και ο Σπυράτος το έκτο του τρίποντο για τον Komic Mastora BC. Για τους Bad Boys, Ευστράτογλου Ιωάννης και Ψαρούλης θα πετύχουν από ένα δίποντο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 12/30 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 37 rebounds (13 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 3/4 βολές, 13/37 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 32 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 17 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Γρηγοράκης (Komic Mastoras BC) που πέτυχε 11 πόντους έχοντας 3/6 βολέ και 4/10 δίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 17 ριμπάουντ (6 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 20 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ψαρούλης (Bad Boys) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 6/12 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 4 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε 1 block, με τελικό efficiency 22 (Λάθη:3).

Komic Mastoras BC (Στάμου): Αυγερινός 8, Γρηγοράκης 11, Ευσταθόπουλος 3(1), Μέρμιγκας, Νικόλας 10, Πλατσατούρας 5(1), Σπυράτος 18(6).

Bad Boys (Ευστράτογλου Βασίλειος): Δούρβαρης 2, Ευστράτογλου Βασίλειος, Ευστράτογλου Ιωάννης 10(1), Σαντοριναίος 7(1), Σκόνδρας 2, Ψαρούλης 22(1), Μαρίνος 6(2).

Τι μας άρεσε: Οι δοκιμές του προπονητή του Komic Mastora BC, Kου Στάμου, και η επιστροφή στα γήπεδα του Μιχάλη Μέρμιγκα. Η απόδοση του Ψαρούλη των Bad Boys, ήταν σε άλλο level.

Τι δεν μας άρεσε: Η τέταρτη περίοδος.