01/11/2023
Airdomers 19 24 21 18 - 82 -
Hellas Paper Bears 24 17 17 21 - 79 -

Άλλη μια δύσκολη νίκη για τους Airdomers!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 19-24 υπέρ των Hellas Paper Bears. Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακές φάσεις και ανταλλαγή καλαθιών από τις δύο ομάδες, αλλά οι Hellas Paper Bears κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παρά την πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς των Airdomers.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην δεύτερη περίοδο όπου οι Airdomers με μπροστάρηδες τους Σουκουλιά, Αρσένη και Ζελενίτσα κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να δώσουν προβάδισμα στην ομάδα τους με 43-41 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η τρίτη περίοδος με τους Airdomers να διατηρούν τα ηνία του παιχνιδιού και να αυξάνουν το προβάδισμα τους μέσω των πολύ καλών συνεργασιών τους. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν μερικές λύσεις μέσω των Καζή, Παλιογιάννη και Πολυχρονιάδη Χρήστο και παρέμειναν στην διεκδίκηση της νίκης. Σκορ περιόδου 21-17 υπέρ των Airdomers.

Το τέταρτο δεκάλεπτο τα είχε όλα. Επικές μονομαχίες και ανατροπές στο σκορ. 15 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του παιχνιδιού οι Hellas Paper Bears είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν μέσω 2 ελεύθερων βολών. Δεν τα κατάφεραν. Στην αντίπερα όχθη και στην ακριβώς επόμενη φάση ο Σουκουλιάς δείχνει τέρας ψυχραιμίας καθώς ευστοχεί και στις δύο βολές. Μια τελευταία ευκαιρία για ισοφάριση είχαν οι Hellas Paper Bears μέσω του τρίποντου που επιχείρησε ο Πολυχρονιάδης Χρήστος. Δεν τα κατάφερε να ευστοχίση και έτσι οι Airdomers πήραν την νίκη σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με το τελικό σκορ να δείχνει 82-79.

MVP του αγώνα είναι ο Σουκουλιάς Παναγιώτης ο οποίος πέτυχε Double Double  με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Hellas Paper Bears είναι ο Καζής Σοφοκλής ο οποίος πέτυχε σπουδαίο Double Double με 31 πόντους και 26 ριμπάουντ

Airdomers: Αρσένης 22(4), Ζελενίτσας 13(2), Καπετάνιος 8(1), Καραμανώλης,  Κισκινίδης 3, Μαυρίδης,  Ναχμιάς 2, Σουκουλιάς 28, Τρακοσάρης 6

Hellas Paper Bears: Καζής 31(1), Καραγκούνης 4, Νικηφόρος,  Παλιογιάννης 16(2), ΠολυχρονιάδηςΘ., ΠολυχρονιάδηςΧ. 17(4), Χατζηλεμονιάς 11(1)