24/10/2020
Black Mamba 12 17 15 19 - 63 -
Capital Con-Trolls 4 6 14 8 - 32 -

Άλλη μια μέρα στην δουλειά για το Black Mamba!

Δύο στα δύο για το Black Mamba στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς κέρδισε εύκολα τους Capital Con-Trolls με 63-32 , με το ματς να στιγματίζεται από τον τραυματισμό του Βαγγέλη Χαλκιά!

Από νωρίς νωρίς η ομάδα του Μπασδάνη πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αφού με 6 πόντους του Μπολοτάκη και 4 του Λουκόπουλου, προηγήθηκε με 12-4. Ο Χαλκιάς και ο Καλπούζος με 2 πόντους βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το Black Mamba αποφάσισε να ανεβάσει στροφές και με 6 πόντους του Βαμβακάρη, 5 του Μελά και 4 του Μπολοτάκη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 29-10. Δεν μπόρεσαν οι Capital Con-Trolls να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Χαλκιά και τους 2 του Καλπούζου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ματς στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 44-24, χάρη σε 6 πόντους του Λουκόπουλου και 5 του Μπολοτάκη. Ο Κωστούλας με 6 πόντους και ο Καλπούζος με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των κόκκινων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παπαχριστόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 44-24, με τον Χαλκιά να αποχωρεί για το νοσοκομείο μετά από άσχημη πτώση πίσω από τα προστατευτικά του γηπέδου!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Black Mamba διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Χιμντάν (10π), Μελά (4π) και Θεοδοσίου (3π), έφτασε στην άνετη νίκη με 63-32. Για την παρέα του Παπαχριστόπουλου στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Καλπούζος (4π), Ξανθάκης και Φουρτάκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 21/49 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 12/42 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψαν 21 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ με την σειρά τους.

Κορυφαίος για το Black Mamba ο Θεοδοσίου με 5 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Καλπούζος με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 5, Λουκόπουλος 9 (1), Μαρίτσας, Μπολοτάκης 15 (1), Μελάς 14 (2), Χιμντάν 12, Βαμβακάρης 8 (1)

Capital Con-Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας Α., Μαρζάβας Π., Καλπούζος 13, Παπαχριστόπουλος 3 (1), Κωστούλας 6, Ξανθάκης 2, Χαλκιάς 6, Φουρτάκας 2, Κατσάτσος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Black Mamba σε όλους τους τομείς!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Βαγγέλη Χαλκιά στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!