16/02/2020
Pourangers BC 10 11 9 16 - 46 -
Dilaveri 12 17 23 20 - 72 -

Άλλη μια μέρα στην δουλεία το Dilaveri!

Την μοναξιά της κορυφής στον τρίτο όμιλο της Development League συνεχίζει να απολαμβάνει το Dilaveri, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής επικράτησε των Pourangers με 46-72 στο κλειστό του Κολωνού.

Οι Pourangers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, καθώς με 4 πόντους του Σταυρόπουλου και 4 του Μαρούσου, προηγούνταν με 8-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντες βόμβες των Γραμματικάκη και Δουλουγέρη, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2, 10-12!

Στην δεύτερη περίοδο το Dilaveri ανέβασε στροφές, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 21-29, με τους Καλλιμάνη (6π), Παρούση (5π) και Γραμματικάκη (4π) να δίνουν τις λύσεις. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μαρούσος και Γαλάτης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με ακόμη 9 πόντους του Καλλιμάνη, 4 του Γραμματικάκη και άλλους τόσους του Μούτσου, οι Πειραιώτες έριξαν γερές βάσεις για τη νίκη, μιας και έφτασαν στο +22, 30-52. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Παππούδες, με τον Σούλη Γεωργιόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια και τους Γαλάτη, Μαρούσο και Σταυρόπουλο να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 30-52!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με το συγκρότημα του Καζέρου να φτάνει στην άνετη νίκη με 46-72, έπειτα από 4 πόντους του Καλλιμάνη, 4 του Παρούση, 4 του Στιβακτάκη και τρίποντα των Μούτσου και Βογιατζάκη. Για τους Pourangers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαρούσος και Σταυρόπουλος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 10 πόντους και τον δεύτερο 4.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 18/39 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ; έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 24/70 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Μάζεψαν  53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Μαρούσος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 8/16 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη. Κορυφαίος για το Dilaveri ο Καλλιμάνης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/22 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Pourangers (Γεωργιόπουλος Σ.): Γαλάτης 9 (1), Μαρούσος 20 (1), Σταυρόπουλος 12, Παπαβασιλείου, Νίκας, Στρατόπουλος, Γεωργιόπουλος Σ. 5 (1)

Dilaveri (Δουλουγέρης): Γραμματικάκης 11 (1), Στιβακτάκης 8, Παρούσης 11 (1), Καλλιμάνης 19 (1), Τζιάς 2, Μούτσος 9 (1), Δουλουγέρης 7 (1),  Γεωργιόπουλος Α. 2, Βογιατζάκης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα που εμφάνισε το Dilaveri στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα!