35
Peristeri Nets 27 11 9 11 - 58 -
Lions 8 9 7 11 - 35 -

Άλλη μια μέρα στην δουλειά!

Στην κορυφή του έκτου ομίλου της D2-League παρέμειναν οι Peristeri Nets, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Lions με 58-35 και έκαναν το 4/4!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Peristeri Nets στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Kalambay, 5 του Σιρινίδη, 5 του Μπρατσιάκου, άλλους τόσους του Bilik και τριποντάκι του Κανή, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 27-8! Μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά ήταν ο Βασταρδής, πετυχαίνοντας τους 4 πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Ιορδάνου.

Ισορροπημένο και κλειστό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με την ομάδα του Κοζαδίνου να πηγαίνει πάντως στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 38-17, χάρη σε 4 νέους πόντους του Σιρινίδη και 4 του Kalambay. Για τους Lions σε εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Ανδρόνικος (3π), Θεοδοσίου, Ιορδάνου και Ξενάριος.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 συνεχόμενους πόντους του Μπρατσιάκου και βοήθειες των Σιρινίδη – Κανή, οι Περιστεριώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +23, 47-24. Ούτε και σε εκείνο το διάστημα μπόρεσαν να βρουν ρυθμό οι παίχτες του Καραπακλά, με τους Θεοδοσίου (3π), Ιορδάνου (2π) και Ξενάριο (2π( να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 47-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με τους Peristeri Nets να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 58-35 , έπειτα από 4 πόντους του Kalambay και τρίποντες βόμβες των Hoti και Μπρατσιάκου. Για τους Lions στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Ιορδάνου, Καρδιακίδης, Βασταρδής, Ανδρόνικος και Θεοδοσίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 16/41 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν  6/13 βολές, 13/43 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Peristeri Nets ο Kalambay με 14 πόντους, έχοντας 2/5 βολές και 6/11 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε  1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Lions ο Ιορδάνου με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη.

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 8 (1), Μπρατσιάκος 13 (3), Στιλπνόπουλος, Γιατζιτζόγλου, Άκουρος,  Μανουσάκης 2, Hoti 3 (1), Σιρινίδης 11 (1), Bilik 7 (1), Kalambay 14

Lions (Καραπακλάς): Ανδρόνικος 5, Θεοδοσίου 7 (1), Καρδιακίδης 3, Ιορδάνου 9, Βασταρδής 6, Κατσαφάδος 1, Ξενάριος 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεση των Peristeri Nets, καθώς τρεις παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!