11/03/2020
Remal Madri 16 11 15 15 - 57 -
L' Ovelha Negra 17 18 11 9 - 55 -

Άλλη μια νίκη με buzzer beater, για την Remal Madri!

Η ιστορία ανάμεσα στην Remal Madri και την L' Ovelha Negra, θέλει την L’ Ovelha Negra να έχει κερδίσει τις τρεις από τις τέσσερις, μεταξύ τους,  αναμετρήσεις. Η πιο πρόσφατη κόντρα τους, ήταν στον πρώτο γύρο του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League 19/20. Η L’ Ovelha Negra είχε κερδίσει 51-50 και η Remal Madri, θα αναζητήσει νίκη απέναντί τους, στην 16η αγωνιστική, καθώς έχει στον όμιλο καλύτερο σερί με 11-4, έναντι του 7-8 της L’ Ovelha Negra.

Ο ρυθμός των δύο ομάδων ήταν γρήγορος, με το ξεκίνημα του αγώνα, και με συνεχόμενα καλάθια, μας έδωσαν την εντύπωση ότι θα φτάσουν, συνολικά, τους 60 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Το σκορ δεκαλέπτου διαμορφώθηκε 16-17 υπέρ της L’ Ovelha Negra, με ένα τρελό buzzer beater του Παγκάκη. Από την Remal Madri, ξεχώρισε ο Παπαϊωάννου με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από την L’ Ovelha Negra, ο Μαριόλης έβαλε 6 πόντους.

Η Remal Madri χρειάστηκε σχεδόν 7’ για να πετύχει καλάθι στη δεύτερη περίοδο (τρίποντο στο 03’20’’), ενώ είχε δεχθεί ένα σερί 0-12 μέχρι να σκοράρει, με κύριο δράστη της L’ Ovelha Negra, τον Μαριόλη που ήταν ασταμάτητος με 8 πόντους. Στα τελευταία 3 λεπτά ωστόσο, πήρε μπρος η μηχανή των 6.75 της Remal Madri και διέσωσε την εικόνα της. Από τη Remal Madri, ξεχώρισε με 2 τρίποντα ο Δημητρίου, τη στιγμή που χρειάστηκαν περισσότερο. Το ημίχρονο έληξε 27-35 υπέρ της L’ Ovelha Negra.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο σε αριθμό επιθέσεων από τις δύο ομάδες, με τη Remal Madri καλύτερη στις λεπτομέρειες και το επιμέρους σκορ υπέρ της 15-11. Από την Remal Madri, καλύτεροι επιθετικά με 3 πόντους έκαστος, ήταν ο Πολύδωρος (γκολ-φάουλ) και ο Πρίφτης με 1 τρίποντο. Από την L’ Ovelha Negra, ξεχώρισε ο Κολοκυθάς με 5 πόντους, ενώ ο Μαριόλης θα κάτσει με 4 φάουλ στον πάγκο για να προστατευτεί από αποβολή.

Οι δύο ομάδες κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος, και με το δεκάλεπτο να ξεκινά 42-46 υπέρ της L’ Ovelha Negra, είδαμε σκληρό και δυνατό παιχνίδι με την μία ομάδα να απαντά στα καλάθια της άλλης. Η Remal Madri πέρασε μπροστά στο σκορ 2’ 58’’ πριν τη λήξη 51-50 και στο 53-50 ανάγκασε σε timeout την L’ Ovelha Negra. Μετά το timeout, η L’ Ovelha Negra με ένα σερί 0-5, προηγήθηκε 53-55 17’’ πριν το τέλος. Η Remal Madri, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη ωστόσο, και με ένα τρίποντο του Παπαϊωάννου από τα 8 περίπου μέτρα και με μόλις 4’’ να απομένουν, πέρασε μπροστά 56-55. Ένα φάουλ στρατηγικής διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 57-55 υπέρ της Remal Madri. Από την Remal Madri, αιχμή του δόρατος ήταν ο Παπαϊωάννου με 5 πόντους (1 τρίποντο), ενώ από την L’ Ovelha Negra, ο Χειλάς έκανε ότι μπορούσε με 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/17 βολές, 15/44 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 45 rebounds (17 επιθετικά), έδωσαν 15 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 14/19 βολές, 16/43 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήραν 37 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Παπαϊωάννου (Remal Madri) που πέτυχε 11 πόντους έχοντας 1/4 βολές, 2/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 rebounds (4 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 4 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 13 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μαριόλης (L’ Ovelha Negra) που πέτυχε 19 πόντους έχοντας 5/8 βολές και 7/13 δίποντα. Πέτυχε double-double, καθως πήρε 11 rebounds (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 2 φορές και είχε τελικό efficiency 21 (Λάθη:3).

Remal Madri (Κουσιορής): Δαβιδέλης, Αποστόλου 4, Πρίφτης 9(1), Σιδέρης 4, Καμολίκης 2, Παπαϊωάννου 11(mvp), Ρηγόπουλος 8(1), Αγγελής 3, Δημητρίου 6(2), Κουσιορής 3(1), Πολύδωρος 7.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Μαριόλης 19(vp), Παγκάκης 7(1), Χαραλαμπακόπουλος 7(1), Χρυσανθόπουλος 7, Γρηγορόπουλος 2, Κολοκυθάς 7, Σηφακάκης, Χειλάς 6.

Τι μας άρεσε: Οι ανατροπές στο σκορ στο τέλος, ήταν για Όσκαρ ή κάποιο βραβείο θεάματος.

Τι δεν μας άρεσε: Ουδέν σχόλιο.