07/12/2019
Athens Bucks 17 12 19 10 - 58 -
Mad Frogs 14 7 8 7 - 36 -

Άλλη μια νίκη στο σακούλι οι Athens Bucks!

Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου, στο Athens Sports Hall του Κολωνού, παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση των Athens Bucks απέναντι στους Mad Frogs, στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Development 2, με νικητές τους πρώτους, με 58-36.

Ο σούτινγκ γκαρντ των Athens Bucks, Σπυριδώνης (6), ξεκίνησε φουριόζος τον αγώνα, παρέσυρε την ομάδα του, οδηγώντας την στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με 17-14, με τον Μανωλόπουλο (5) από πλευράς Frogs να προσπαθεί να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ.

Ο Δανιάς (5) βγήκε μπροστά στη δεύτερη περίοδο, ανοίγοντας την άμυνα των Frogs με το σουτ του, με τον δυναμικό Γιαννόπουλο (4) να είναι το αντίπαλο δέος, το ματς να αρχίζει να γίνεται δυνατό και να περιμένουμε ένα ακόμη πιο δυνατό δεύτερο ημίχρονο.(29-21)

Οι πέντε βολές του Μανωλόπουλου και ένα καλάθι από το Γιαννόπουλο (2), ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν τα Βατράχια μετά την ανάπαυλα, χάνοντας τον ρυθμό τους, με τους γηπεδούχους Bucks να το εκμεταλλεύονται και να ανοίγουν τη ψαλίδα, με τον Χάλαρη (6) να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, τον Σπυριδώνη (7) να είναι εξαιρετικός επιθετικά, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ, 48-29.

Βρήκε χώρους ο Ζώταλης (6) στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να ανοίγει, το αποτέλεσμα να έχει κριθεί και τον αγώνα να κλείνει με τελικό σκορ υπέρ των Athens Bucks , με 58-36.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Χάλαρης ο οποίος είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 κλεψίματα. Από πλευράς Mad Frogs ξεχώρισε ο Κώστας Γιαννόπουλος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Athens Bucks είχαν 20/52 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/22 βολές, 52 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Mad Frogs είχαν συνολικά 9/41 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 44 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα και 17 λάθη.

Athens Bucks ( Γκορίτσας ): Ζώταλης 13 (10 ριμπ), Αγγέλου 1, Κουτσιάνας 4 (7 ριμπ), Γκορίτσας 2 (5 ριμπ), Σιμωτάς 4, Σπυριδώνης 12, Χάλαρης 8 (12 ριμπ), Δανιάς 11 (6 ριμπ), Γιουρνάς 3.

Mad Frogs ( Καραμήτσος ): Κατσαρός 3, Καραμήτσος 3, Αλέξης 4, Αθανασόπουλος , Γιαννόπουλος 11 (5 ριμπ), Κοντονίκας, Περδικομάτης, Αδαμόπουλος 3 (5 ριμπ), Σαΐνης, Μανωλόπουλος 12 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό παιχνίδι των δύο ομάδων, μέσα σε αθλητικά πλαίσια πάντα!