05/11/2023
Gunners 12 13 16 12 - 53 -
Sepolia Sharks 11 18 15 15 - 59 -

Άλλη μια βδομάδα στην κορυφή οι Σεπολιώτες!

Το βράδυ της Κυριακής οι Sepolia Sharks απέδρασαν από το Athens Sports Hall με ένα ακόμα ροζ φύλλο, αφού κατάφεραν να λυγίσουν τους εξαιρετικούς Gunners με 53-59. Μια ανάσα μακριά από την πρώτη της νίκη έφτασε η ομάδα του Καραμπέτσου που υποχώρησε στο 0-5, ένα ρεκόρ που την αδικεί παράφορα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα που σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Σόβολου. Κογιώνης (7π.) και Πάνιας (4π.) από τη μία, Δημητρόπουλος (7π.), Μακαρίτης (2π.) και Δ. Σελεμενάκης (2π.) από την άλλη, τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για Gunners και Sharks αντίστοιχα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Καρχαρίες έπιασαν πολύ καλή απόδοση, με τον Στ. Σελεμενάκη (8π.) να βρίσκει ρυθμό, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του σε αυτό το διάστημα. Τα μεγάλα σουτ των Καραμπέτσου (8π.) και Πάνια (3π.), όμως, ήρθαν στο κατάλληλο σημείο και κράτησαν όρθιους τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με -5. Σκορ ημιχρόνου, 25-29.

Μετά την ανάπαυλα οι Gunners συνέχισαν να ανταπεξέρχονται εξαιρετικά απέναντι στην δαιμονισμένη πίεση των φιλοξενούμενων και με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (6π.), Πάνια (6π.), Κογιώνη (2π.) και Καραμπέτσο (2π.) παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής. Με τους Στ. Σελεμενάκη και Μακαρίτη να κάνουν τη διαφορά, οι Sharks διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, οδεύοντας στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο με +3. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-44.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν άφθονο πάθος για τη νίκη. Οι Gunners, παρά τις σημαντικότατες απουσίες τους, συνέχισαν τη συγκινητική τους προσπάθεια να σπάσουν το αήττητο των αντιπάλων, όμως αυτό δεν συνέβη. Οι Καρχαρίες έβγαλαν άσσο από το μανίκι τον Κορμανό (5π.) και με πολύτιμες βοήθειες από τους Μακαρίτη (3π.), Στ. Σελεμενάκη (3π.) και Καντιώτη (2π.) πανηγύρισαν μια ακόμη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gunners είχαν 15/46 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Sepolia Sharks είχαν 12/28 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 14/20 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Σελεμενάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/13 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη.

Gunners (Καραμπέτσος) : Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 12 (2), Κογιώνης 14, Πάνιας 16 (3), Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 11, Ραυτόπουλος, Φιφής.

Sepolia Sharks (Μακαρίτης) : Δημητρόπουλος 9 (1), Καντιώτης 6, Κορμανός 5 (1), Λέσκος, Μακαρίτης 11, Μπαρτσώκας 4 (1), Σελεμενάκης Δ. 7, Σελεμενάκης Στ. 17 (4), Σόβολος.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.