13/02/2023
San Antonio Smurfs 12 19 13 14 - 58 -
The Jokers 14 10 14 13 - 51 -

Άλλη ομάδα στον δεύτερο γύρο οι San Antonio Smurfs!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena οι San Antonio Smurfs επικράτησαν των Jokers για την 12 αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League με 58-51, διατηρώντας ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Κατώτεροι των προσδοκιών εμφανίστηκαν οι Jokers που υποχώρησαν στο 5-7, βλέποντας το στόχο των Playoffs να απομακρύνεται. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Καλαϊτζόγλου (5π.) και Πανόπουλος (9π.) ξεχώρισαν για Smurfs και Jokers αντίστοιχα σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με το σκορ στο 12-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Στρουμφάκια ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιθετικό κρεσέντο του Μουτσιόπουλου (10π.), αλλά και πολύτιμες βοήθειες από τους Διονυσόπουλο (5π.), Μποχωρίδη (2π.) και Βουρλίτη (2π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του coach Χατζημιχαήλ διένυσε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα και, παρά την προσπάθεια των Απτόσογλου (3π.), Φιλιππάκου (3π.), Κωστελέτου (2π.) και Καραγιαννίδη (2π.) πήγαν προς τα αποδυτήρια με -7. Σκορ ημιχρόνου, 31-24.

Μοιρασμένο το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14 και τους μετέπειτα νικητές να διατηρούν τα ηνία. Ο Καλαϊτζόγλου μπήκε ξανά στην εξίσωση με 5 πόντους, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Αλέξη (2π.), Βουρλίτη (2π.) και Διονυσόπουλο (2π.). Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι Πανόπουλος (5π.), Σταθέας (5π.) και Πουγκακιώτης (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, βάζοντας τους Jokers στη τελευταία περίοδο με -6. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Smurfs άντεξαν στην πίεση των Jokers καταφέρνοντας να διαχειριστούν έξυπνα στην κατάσταση. Με κρίσιμα καλάθια των Καλαϊτζόγλου (8π.), Μουτσιόπουλου (4π.), Διονυσόπουλου (2π.) και Γκουρογιάννη (2π.) οι Smurfs πανηγύρισαν την δεύτερη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα. Λύγισαν στο φινάλε οι Jokers, που υπέπεσαν σε αρκετά λάθη μην έχοντας καθαρό μυαλό στην crunch time.

Στο τέλος του αγώνα, οι San Antonio Smurfs είχαν 16/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 14/16 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Jokers είχαν 13/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Βουρλίτης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 5 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης) : Αλέξης 2, Βουρλίτης 6, Γκουρογιάννης 2, Διονυσόπουλος 10, Καλαϊτζόγλου 18 (2), Μουτσιόπουλος 16 (2), Μποχωρίδης 2, Νίκας, Πανόπουλος, Ρούσσος 2.

The Jokers (Χατζημιχαήλ) : Αγγελάκης, Απτόσογλου 3 (1), Καραγιαννίδης 4, Κηρύκος 1, Κωστελέτος 5, Πανόπουλος 17 (4), Πάτσης, Πουγκακιώτης 10, Σταθέας 8 (1), Φιλιππάκος 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.