19/02/2024
Mammoth 15 10 18 17 - 60 -
Cartel BC 16 18 17 19 - 70 -

Άλλο ένα ντέρμπι στα χέρια των Cartel!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με μεγάλη ενέργεια από τις δύο ομάδες. Οι Mammoth, με τους Χουζάνα και Μακρή να ξεχωρίζουν στην επίθεση, προσπαθούσαν να κρατήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού υψηλό. Από την άλλη πλευρά, οι Cartel BC, με τους Αποστολίδη και Ζωγράφο να δείχνουν τις ικανότητές τους, προσπαθούσαν να αντισταθούν στην πίεση των αντιπάλων τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Cartel BC να έχουν ένα ελαφρή προβάδισμα, με το σκορ να είναι 15-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Cartel BC να αντιδρούν δυναμικά. Οι Αποστολίδης, Χατζηιωαννίδης και Ζωγράφος ηγήθηκαν της ομάδας τους, καταφέρνοντας να αυξήσουν το σκορ και να πάρουν ισχυρό προβάδισμα με σκορ 25-34. Οι Mammoth προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση, αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο πίεση από τους Mammoth. Οι Χουζάνας και Μακρής συνέχισαν να πρωταγωνιστούν, καθοδηγώντας την ομάδα τους προς την ανατροπή. Παρά τις προσπάθειες όμως των Mammoth, οι Cartel BC κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να τερματίσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 43-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η αγωνία κορυφώθηκε καθώς οι δύο ομάδες πάλευαν για την τελική νίκη. Οι Mammoth δεν παραιτήθηκαν, ενώ οι Χουζάνας και Μακρής προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο, η εμπειρία και η αποτελεσματικότητα των Αποστολίδη, Χατζηιωαννίδη και Ζωγράφου καθοδήγησαν τους Cartel BC προς τη νίκη με τελικό σκορ 60-70.

MVP του αγώνα είναι ο Θεόδωρος Αποστολίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 33 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ενώ πρωταγωνιστής για τους Mammoth είναι ο Παύλος Χουζάνας ο οποίος πέτυχε Double Double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Mammoth: Καραγκούνης 6, Μακρής 15(3), Μακρίδης 6, Μπούχαλης 3(1), Νικολαΐδης 9, Φαράντος, Χαλκιαδάκης, Χουζάνας 21(2)

Cartel BC: Αποστολίδης 33(4), Γεωργιάδης 9, Ζωγράφος 13, Καλογιαννίδης 2, Κυρίτσης 4, Μπακάλης 2, Τριανταφύλλου, Χατζηιωαννίδης 7