09/11/2019
Falcons 17 11 14 12 - 54 -
Remal Madrid 6 1 6 10 - 23 -

Άλλο ένα ροζ για Touvlakers!

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η Αγωνιστική του Basketaki Patras League οι Touvlakers αντιμετώπισαν τη Remal Madrid στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα το απόγευμα της Τρίτης.  Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Touvlakers να πανηγυρίζουν το δεύτερο ροζ φύλλο, αφού κέρδισαν τη Remal Madrid με σκορ 54-23!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Touvlakers να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη από την αρχή. Με τον Γιώργο Ιωάννου να σημειώνει 8 πόντους με δύο τρίποντα και ένα δίποντο σε αυτό το διάστημα και με εξαιρετική άμυνα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ οι Touvlakers έκλεισαν το δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων (17-6).

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό για τη Remal, καθώς σημείωσε μόλις 1 πόντο, με εύστοχη βολή του Κολοκυθά. Στην αντίπερα όχθη ο Ιωάννου με 6 πόντους και ο Δημητριάδης με 5 οδήγησαν τους Touvlakers στο ημίχρονο με διαφορά είκοσι ενός πόντων και το εκπληκτικό 28-7, καθιστώντας επί της ουσίας το δεύτερο ημίχρονο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε σε κανέναν απολύτως βαθμό. Με τον Κωστούλα να θριαμβεύει στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ, τους Ιωάννου και  Δημητριάδη να μην σταματούν να σκοράρουν και τη διατήρηση της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας, οι Touvlakers ανέβασαν και άλλο τη διαφορά και συγκεκριμένα στους 29 πόντους (42-13).

Η τελευταία περίοδος έγινε για καθαρά τυπικούς λόγους. Οι Touvlakers συνέχισαν τη σωστή δουλειά στο επιθετικό και αμυντικό κομμάτι. Όλα αυτά σε συνδυασμό με την εξοργιστική αστοχία της Remal Madrid, είχαν ως φυσικό επακόλουθο την άνετη επικράτηση των Touvlakers και την επίτευξή της πρώτης νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 54-23!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Ιωάννου, έχοντας 26 πόντους με 4/4 βολές (100%), 5/6 δίποντα (83,3%), 4/16 τρίποντα (25%), 6 ριμπάουντ (1-5), 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη σε 36:52 λεπτά συμμετοχής, ενώ από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Κατσαίτης  Γεώργιος με 8 πόντους, έχοντας 4/19 εντός παιδιάς (21,1%), 5 ριμπάουντ (2-3), 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 5/10 βολές (50%), 14/39 δίποντα (54,6%), 7/28 τρίποντα (25%), 55 ριμπάουντ (22-33), 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ, ενώ η Remal Madrid είχε 3/8 βολές (37,5%), 10/46 δίποντα (21,7%), 34 ριμπάουντ (12-22), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα και 17 λάθη.

TOUVLAKERS: Φίλιας 8(12 ριμπάουντ), Δημητριάδης 12(11 ριμπάουντ), Ιωάννου 26, Πούλος 4, Κωστούλας 4(14 ριμπάουντ), Καϊάφας

REMAL MADRID: Ανδρικόπουλος 2, Κολοκυθάς 5(10 ριμπάουντ), Κατσαίτης 8, Παύλου 6, Γιγουρτάκης 2

Τί μας άρεσε: Το όμορφο και ποιοτικό μπάσκετ που απέδειξαν ότι μπορούν να παίξουν οι Touvlakers!