07/04/2022
Aladalon 17 23 13 23 - 76 -
Old Firm BC 18 14 17 12 - 61 -

Άλλο ένα βήμα πριν τη μάχη για τους Aladalon!

Μια νίκη μακριά από τα μπαράζ ανόδου βρίσκονται οι Aladalon, καθώς για την 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν την μαχητική Old Firm με 76-61 και με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στους Lazers, θα διεκδικήσουν την ανόδου στην Master League!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 17-18 υπέρ της Old Firm, μετά από δύο τρίποντα του Κανελλόπουλου, 4 πόντους του Λεμόνια και έμμεσο τρίποντο του Τρωγάδα. Ο Μιχαηλίδης με 10 πόντους και ο Μελανοφρύδης με 5 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aladalon έσφιξαν την άμυνά τους και με 8 νέους πόντους του Μιχαηλίδη, 6 του Σουβλέρη και 5 του Μελανοφρύδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 40-30. Το σκορ του πρώτου μέρους, 40-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Λεμονιάς, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους σημείωσαν οι Αναχουρλής και Κανελλόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Φίρμες επέβαλαν εκ νέου τον δικό τους ρυθμό και με 8 πόντους του Κούτσικου και 7 του Λεμονιά, πλησίασαν στο καλάθι, 48-46. Τελικά η τρίτη περίοδος βρήκε το συγκρότημα του Αθανασάκου στο +4, με τον Μιχαηλίδη να συνεχίζει την ηγετική του εμφάνιση με νέους 6 πόντους και τον Μελανοφρύδη να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 53-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με εύστοχες προσπάθειες των Μιχαηλίδη, Σουβλέρη, Μελανοφρύδη, Αθανασάκου και Κτενίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 76-61. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μουγκαράκης, Λεμονιάς, Κούτσικος και Τρωγάδας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/29 βολές, 21/36 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/16 βολές, 16/45 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 31 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 11/14 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 4 μπλοκ. Πολυτιμότερος της Old Firm ο Λεμονιάς με 16 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μενέγας 3, Μιχαηλίδης 31 (1), Αθανασάκος 6, Σουβλέρης 13 (2), Μελανοφρύδης 18 (1), Κτενίδης 5

Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 10 (3), Σανταμούρης, Μουγκαράκης 11 (2), Λεμονιάς 16, Κούτσικος 11 (1), Αναχουρλής 6, Τρωγάδας 7

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 30 λεπτά!