14/12/2021
Αμόκ 17 19 12 15 - 63 -
Valhalla Phantoms 15 14 9 18 - 56 -

Άλλο επίπεδο η ΑΜΟΚ!

Την ένατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Αμόκ αφού κέρδισε και την Valhalla με 63-56 στο κλειστό του Basketaki Arena.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αμόκ ήταν καλύτερη και πήρε από νωρίς διαφορά στο παιχνίδι, αφού ο Παναγιώτης Ορφανός ήταν γι' ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός βάζοντας από νωρίς 8 πόντους και προηγήθηκε με 17-15 με το τέλος της πρώτης περιόδου.  Για την Valhalla Ντάσιος και Μακρής ήταν οργιαστικοί σημειώνοντας μαζί 10 πόντους.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Η Αμόκ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 36-29, αφού εκτός του Ορφανού είχε σε καλή μέρα τον Τριανταφύλλη που σημείωσε 6 πόντους με 2 τρίποντα. Για την Valhalla 5 πόντους έβαλε ο Μάριος Χατζής που ήταν συγκινητικός.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό που ήταν το σκορ της περιόδου. Η Αμόκ ωστόσο συνέχισε να έχει τα ηνία και τον έλεγχο του ματς. Σε αυτό το δεκάλεπτο η Βιγικάκης σημείωσε 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους «γαλάζιους» 3 ο Γεωργακάς.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε στις 9 νίκες στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε και της Valhalla με 63-56 σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του Basketaki.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Καραθάνος με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μακρής με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.
Η Αμόκ είχε συνολικά 20/73 εντός πεδιάς, 7/33 τρίποντα και 16/24 βολές. Πήρε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι ηττημένοι είχαν 23/75 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα και 4/10 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 4 τάπες.
Αμόκ (Δουρακάκης): Βιγικάκης 15, Ορφανός 16, Μπακόλας 2, Αβαρκιώτης 6, Τριανταφύλλης 13, Κλάπης, Γράψας 2, Δουρακάκης 3, Καραθάνος 6.
Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσσος 2, Τσιτίνης, Τρισκογιάννης 2, Κιούρας 3, Μακρής 14, Ντάσιος 11, Χατζής 8, Γεωργακάς 10, Κολέγκας 5, Ζομπάρας 1.
Τι μας άρεσε: Το απόλυτο ντέρμπι που είδαμε!