05/03/2024
Λύκοι 16 11 10 9 - 46 -
Cosa Nostra 10 17 14 16 - 57 -

Άλλο λίγο έμεινε για την Cosa!

Με... ενάμιση πόδι στην τετράδα που οδηγεί στα playoff είναι η Cosa Nostra, η οποία επιβλήθηκε των Λύκων στο ΣΕΦ με τελικό σκορ 46-57.

Με τις δύο ποιοτικές μονάδες των δύο ομάδων να έχουν από νωρίς τη μπάλα στα χέρια τους, Βαγγέλης Ιατρού και Κυριάκος Ρες αποφάσιζαν για την τύχη των επιθέσεων των Λύκων και Cosa αντίστοιχα. Ο Σάββας έκανε τις γνωστές του... μπούκες και κέρδισε βολές για τους γηπεδούχους, σκόραρε και έγραψε το 16-10 πρώτης περιόδου, με τον Κάκιο από την άλλη να απαντά με όμορφη προσπάθεια κάτω από το καλάθι. Οι Λύκοι έπαιξαν άμυνα σεμιναριακή αλλά εκεί που οι φιλοξενουμενοι φάνηκαν να κολλάνε, εκεί ο Μπρούστας δήλωσε παρών και με τρία καλάθια... NBA μείωσε, ξύπνησε την παρέα του και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-27.

Η αντιστροφή της απόδοσης και της ψυχολογίας υπέρ των "λευκών" έφερε το προβάδισμα αλλά και τον έλεγχο του ματς στα χέρια του Ρες, με τον Βιλλιώτη κοντά στο καλάθι να βάζει δύναμη και πάθος! Οι Λύκοι έψαξαν κυρίως το να σκοράρουν μέσα από το ζωγραφιστό, με τον Άρη τον Σάββα να... τρυπώνει στα κενά της άμυνάς της Cosa και να δίνει καλάθια-ανάσες στους γηπεδούχους, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 37-41. Τα δύο καλάθια διαφορά λοιπόν που χώρισαν τις δύο ομάδες μπορεί να μην ήταν αρκετά άλλα έδιναν την αίσθηση πως η Cosa μπορεί να διαχειριστεί το προβάδισμα, όπως έκανε άλλωστε, με τη νίκη να έρχεται λοιπόν με σκορ 46-57 και την παρέα του Γονιδάκη να είναι ένα βήμα πριν την εξασφάλιση θέσης στην τετράδα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Ρες με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ιατρού με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 16, Κουρούβανης 1, Κούβελας 5, Χαροκόπος 4, Νίτσικας, Δρόσος, Καρακώστας 8, Ιατρού 12.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Μπρούστας 10, Χατζησυμεωνίδης, Γονιδάκης 6, Ρες 17, Μαυρίδης 3, Βιλλιώτης 4, Κουτσουριδάκης, Μοίρας 8, Φλυτζάνης 2, Κάκιος 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!