21/04/2024
Dominatorz 16 11 13 8 - 48 -
Kolosos Dunk n' Donuts 9 21 14 10 - 54 -

Με άλλον αέρα ο Κολοσσός!

Δύο στα δύο για τον Κολοσσό Dunk n' Donuts στον έκτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική λύγισε στις λεπτομέρειες τους Dominatorz με 48-54 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με το δίδυμο Ζαφειράκου - Καλαφάτη να μπαίνει ορεξάτο στο ματς και τον καθένα να σκοράρει από 6 πόντους, οι Dominatorz προηγήθηκαν με 16-9. Ο Λεβαδίτης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Καραμπεσύνης και Αγγελόπουλος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί όπου με 7 πόντους του Μαστορίδη, 4 του Λεβαδίτη και τρίποντα των Παναγιώτου - Καραμπεσύνη, ο Kolossos Dunk n' Donuts γύρισε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30! Ο Σκαφτούρος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Ασταμάτητος ήταν ο Λεβαδίτης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 7 νέους δικούς του πόντους και 4 του Ταραντίλη, έδωσαν διψήφια διαφορά 12 πόντων στον Κολοσσό, 29-41, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Αντέδρασε στο φινάλε του δεκαλέπτου η ομάδα του Κοκκινίδη και με 5 πόντους του Σκαφτούρου και βοήθειες των Παρασκευά - Γιαννόπουλου, μείωσε στους 4, 40-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Αγγελόπουλου, Ταραντίλη και Μαστορίδη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-54! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Dominatorz να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παρασκευά, Ντίτσα, Καλαφάτη και Ζαφειράκου.

Πολυτιμότερος των Dominatorz ο Ζαφειράκος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τον Κολοσσό ο Ταραντίλης με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Dominatorz (Κοκκινίδης): Γιαννόπουλος 3 (1), Ζαφειράκος 10, Ιωακείμ, Καλαφάτης 8, Λειβαδιτάκης, Ντίτσας 9, Παρασκευάς 7, Σιδέρης 2, Σκαφτούρος 9 (2)

Kolosos Dunk n' Donuts (Ρούσσης): Αγγελόπουλος 7, Καραμπεσύνης 5 (1), Καραμήτσος, Λεβαδίτης 19, Μαστορίδης 9, Παναγιώτου 4 (1), Ρούσσης 2, Ταραντίλης 8

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!