14/07/2020
Most Wanted 12 17 18 7 - 40 -
Mad Frogs 8 10 11 11 - 54 -

Άλμα … πρόκρισης τα βατράχια!

Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τους Mad Frogs απέναντι στους Most Wanted, οι οποίοι προσπάθησαν αλλά δε μπόρεσαν να αντισταθούν στην πολύ καλή ημέρα που βρέθηκαν οι γηπεδούχοι, με το τελικό σκορ να είναι 54-40, με τα τρελά βατράχια να περνούν στην επόμενη φάση των playoff της Development 2 κατηγορίας.
Δυνατές μάχες μέσα σε αθλητικά πλαίσια, αρκετή αστοχία λόγω της κρισιμότητας του αγώνα και μπόλικο πάθος ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στα πρώτα λεπτά, με το σκορ να μένει χαμηλά. Μανωλόπουλος, Αδαμόπουλος και Βλασταρίδης ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, Καραμασιώτης και Κότσιρας για τους Wanted, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με καλάθι του Καραμήτσου με τη λήξη, 12-8 για Frogs.
Καλό ξεκίνημα για τα “βατράχια” στη δεύτερη περίοδο, με τον Μανωλόπουλο να αποτελεί εγγύηση επιθετικά και τον Κωστόπουλο να βοηθά, με το 12-2 σερί των γηπεδούχων να τους βάζει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση και το ημίχρονο να κλείνει στο 29-18, με τις προσπάθειες του Κότσιρα και του Πίκουλη να διαμορφώνουν το σκορ.
Δύο τρίποντα από Μανωλόπουλο (2) και Κότσιρα έδωσαν τον απαραίτητο ρυθμό στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Σαΐνη και Αδαμόπουλο να παίρνουν όσες ευκαιρίες του δίνονταν και να προσθέτουν πόντους στο σακούλι νίκης των Frogs, οι οποίοι με ένα ακόμη τρίποντο του ήσυχου μέχρι εκείνο το σημείο Κατσαρού (1) εκτόξευσαν τη διαφορά στους είκοσι (46-26, 28′) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με σκορ 47-29.
Ο καλά κλεισμένος από την άμυνα των Frogs Καραμασιώτης σκόραρε νωρίς αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω για να ανατρέψει την εις βάρος κατάσταση της ομάδος του, με τον Γιαννόπουλο από την άλλη να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι και τους Mad Frogs να φτάνουν με ευκολία έπειτα από εκείνο το σημείο στην τελική επικράτηση με 54-40, παίρνοντας το εισιτήριο πρόκρισης, σε ένα ζευγάρι αγώνων που ήταν χάρμα ιδέσθαι!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Μανωλόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.
Από πλευράς Moast Wanted ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουσάκης με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι Mad Frogs είχαν 17/41 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη.
Συνολικά οι Most Wanted είχαν 14/43 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 9/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.
Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 6, Καραμήτσος 2, Βλασταρίδης 2, Αλέξης, Αθανασόπουλος, Γιαννόπουλος 8 (6 ριμπ), Περδικομάτης, Αδαμόπουλος 6, Σαΐνης 5, Μανωλόπουλος 18 (10 ριμπ), Κωστόπουλος 7 (7 ριμπ).
Most Wanted (Στάντζος): Καραμασιώτης 9, Κότσιρας 14 (12 ριμπ), Κουσάκης 5 (14 ριμπ), Πίκουλης 2, Μητρόπουλος 4, Μιτζέλος, Ντάνασης 6.
Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Mad Frogs!
Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μανωλόπουλου!