29/05/2023
BEERWAUKEE BUCKS 11 2 14 8 - 35 -
Patras LakiStars 16 9 4 13 - 42 -

Άλμα τετράδας για τους Lakistars

Μια στροφή πριν την ολοκλήρωση της regular season της Development League, οι Lakistars έκαναν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, κάμπτοντας την αντίσταση των πάντα επικίνδυνων Beerwaukee Bucks (35-42). Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, καθώς κυριάρχησαν η ένταση και το πάθος, με το σκορ να μένει χαμηλά και το συγκρότημα του Γιώργου Αγγελόπουλου να παίρνει μια «χρυσή» νίκη.

Παρά τις πολύ σημαντικές απουσίες (Κόκκινος, Σιδηρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Αξιώτης), οι γαλάζιοι μπήκαν από νωρίς με διάθεση να κυριαρχήσουν και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και βρήκαν πάρα πολλές λύσεις στο πρόσωπο του Μητρόπουλου, ο οποίος μπήκε «καυτός» στο ματς και βοήθησε την ομάδα να χτίσει μια μικρή διαφορά από το Α' δεκάλεπτο (11-16).

Το Β' δεκάλεπτο ήταν κάκιστο από πλευράς θεάματος, με τους Bucks να εμφανίζουν τρομακτικό πρόβλημα στην επίθεση, σκοράροντας μόλις 2 πόντους σε μια ολόκληρη περίοδο. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Lakistars και παρότι δεν έτερψαν με την απόδοσή τους, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (13-25).

Στην επανάληψη, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ήταν σειρά των Bucks να βρουν ένα πολύ καλό διάστημα μέσα στο παιχνίδι τους και να μετατρέψουν το παιχνίδι σε ένα σκληρό ντέρμπι. Με ένα επιμέρους σκορ 14-4 στο Γ' δεκάλεπτο, το -12 μετατράπηκε σε -2 (27-29), με τις δύο ομάδες να μπαίνουν σχεδόν από κοινή αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, οι Lakistars βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να συνέλθουν ξανά, ήταν πιο εύστοχοι και πιο αποτελεσματικοί από τους Bucks, με αποτέλεσμα στο τέλος να φτάσουν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο, παρά την τίμια προσπάθεια των Bucks, που έδωσαν μεγάλη μάχη. Το τελικό 35-42 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μίλτος Μητρόπουλος, με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ