18/02/2022
Golden Steak Warriors 16 12 15 13 - 56 -
Lyonmen 20 11 7 8 - 46 -

Αλύγιστοι οι Golden Steak!

Ξεπερνώντας το κακό για τα δεδομένα τους πρώτο ημίχρονο απέναντι στους… παθιασμένους και διαβασμένους Lyonmen, οι Golden Steak Warriors επιβλήθηκαν με το τελικό 56-46, συνεχίζοντας να απολαμβάνουν την κορυφή του τρίτου ομίλου της Master.

Δυναμικό ξεκίνημα για την παρέα του coach Ψυχογιού, με Καλαποθαράκο (1) και Θεοδώρου (2) να εκτελούν από την περιφέρεια και μαζί με την εξαιρετική απόδοση του Αντωνίου να δίνουν… άγρια ομορφιά νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση, με τους Steak να ψάχνουν τα πατήματά τους και να στηρίζονται στον Νικολάου για τη μείωση του σκορ στο κλείσιμο του δεκαλέπτου, 16-20.

Η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε… για τα καλά και κράτησε τους Lyonmen άποντους στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, με τον Κωνσταντίνο Μητρόπουλος σε πρώτο πλάνο. Οι Κώτσος και Δημητρίου βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να επανέλθουν σε θέση οδηγού, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 28-31 για Lyonmen.

Ντούσιας (1)και Νίκος Μητρόπουλος (1) με δύο τρίποντες βόμβες έφεραν μπροστά την παρέα του Αποστόλη του Μπαλατσούρα, η οποία έδειξε σημάδια βελτίωσης και διάθεσης να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, με τον πρώτο να είναι… μαγικός προς το τέλος του δεκαλέπτου και να οδηγεί τους γηπεδούχους στο 43-38.

Διατήρησαν και… πάτησαν πάνω στο καλό μομέντουμ που απέκτησαν στην τρίτη περίοδο οι Steak, με τον Πατρινό να εμφανίζεται στο κατάλληλο σημείο και με δύο σημαντικά καλάθια, να κλειδώνει τη νίκη και την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, με το τελικό 56-46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο… αθόρυβος, οικονομικός και… κομβικός για την εξέλιξη του παιχνιδιού Παναγιώτης Πατρινός, με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Από Lyonmen ξεχώρισε ο Ιωάννης Αντωνίου με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 15/26 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 6/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας) : Νικολάου 7 (12 ριμπ.), Μητρόπουλος Κ. 5, Λαμπρόπουλος 6, Τσάκαλης 3, Πατρινός 7, Ντούσιας 13, Αντωνόπουλος 6, Μητρόπουλος Ν. 9 (12 ριμπ.), Μπαλατσούρας.

Lyonmen (Ψυχογιός) : Θεοδώρου 17, Κώτσος 2, Σαρλής 3, Δουκέρης, Μακρύγιαννης 2, Ηλιόπουλος 2, Δημητρίου 6, Αντωνίου 7, Τζουβάνας, Καλαποθαράκος 7.

Τί μας άρεσε : Η στιγμή που ο Ντούσιας… ανέβασε ρυθμούς και παρέσυρε τους Warriors προς τη νίκη!