24/03/2022
Termites 18 12 16 10 - 56 -
Peristeri Wardogs 13 26 15 13 - 67 -

Άλωσαν τα Λιόσια οι Wardogs!

Μεγάλο διπλό πήραν χθες στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Peristeri Wardogs, καθώς για την 17η αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Termites με 56-67 και θα κυνηγήσουν μέχρι τέλους την είσοδο στην τριάδα του βαθμολογικού πίνακα!

Με τον Βλασσόπουλο να ξεκινάει πολύ δυνατά το παιχνίδι και να σκοράρει 10 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Κατσάφαρο και Παπακώστα που έβαλαν από ένα τριποντάκι, οι Termites προηγήθηκαν με 18-13. Ο Κουλούρης με 5 πόντους και οι Χρόνης – Τσίγρας με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Peristeri Wardogs έκαναν παπάδες και με τους Χρόνη (9π), Σοφό (8π) και Κουλούρη (8π) να πετούν φωτιές, έτρεξαν ένα 26-12 επιμέρους σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 30-39. Σοβαρό πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τον Καρκατσέλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τον Γιαννάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες έφτασαν την διαφορά στους 15, 32-47, μετά από 5 νέους πόντους του Χρόνη, 4 του Κουλούρη και 4 του Σοφού. Αντέδρασε στη συνέχεια της περιόδου η ομάδα του Αποστολόπουλου και με 5 πόντους του Γιαννάκη και τρίποντα των Καρκατσέλη – Χριστόπουλου, μείωσε στους 8, 46-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Wardogs με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κουλούρη, Τσίγρα και Χρόνη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-67. Δεν μπόρεσαν οι οράνιε να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τα δύο τρίποντα του Κατσάφαρου και τα καλάθια των Βλασσόπουλου – Τουμπακάρη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 13/34 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 18/34 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Βλασσόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Peristeri Wardogs ο Κουλούρης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/12 βολές, 3/8 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 6 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Termites (Αποστολόπουλος): Βλασσόπουλος 15, Γιαννάκης 8 (2), Καρκατσέλης 10 (1), Κατσάφαρος 9 (3), Παπακώστας 3 (1), Πασχαλινόπουλος, Τουμπακάρης 8, Χριστόπουλος 3 (1)

Peristeri Wardogs (Σοφός): Βελέντζας 2, Καρακατσάνης, Κουλούρης 21 (3), Μπουργαζάς, Σοφός 13 (1), Τσίγρας 10, Χρόνης 21 (3)

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες συνεργασίες των Peristeri Wardogs!