28/02/2024
Golden Steak Warriors 13 12 17 21 - 63 -
Hood BC 21 13 24 17 - 75 -

Αλώβητη και αήττητη το 2024 η Hood!

Χωρίς απώλειες συνεχίζει η Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Golden "Steak" Warriors με 63-75 στο Athens Sports Hall και πάει με την ψυχολογία στα ύψη στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Sun City Spurs!

Βγάζοντας τρομερή ενέργεια από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Hood πήρε τα ηνία, καθώς με 8 πόντους του Αθανασόπουλου, 7 του Πρωτόγερου και 4 του Τσιάνα, προηγήθηκε με 13-21. Ο Γιοβάς με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της συνάντησης, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Σουρβατζής.

Στη δεύτερη περίοδο οι Golden "Steak" Warriors έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Μακρή και τρίποντο του Σουρβατζή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 23-23. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με δύο τρίποντα του Σαρρή και 4 πόντους του Πρωτόγερου, πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 25-34!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +19, και εν τέλει με ακόμη τρεις τρίποντες βόμβες του Σαρρή, 7 πόντους του Αθανασόπουλου και 4 του Πρωτόγερου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 42-58! Δεν μπόρεσε η παρέα του Μπαλατσούρα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους του Γιοβά και τους 5 του Σουρβατζή. Σκορ τρίτης περιόδου 42-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τσιάνα και Αθανασόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-75. Για τις "Μπριζόλες" στα τελευταία λεπτά ο Γιοβάς ήταν τρομερός, καθώς πέτυχε τους 18 από τους 21 πόντους της ομάδας του.

Πολυτιμότερος των Golden "Steak" Warriors ο Γιοβάς με 33 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 5/6 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP της Hood ο Αθανασόπουλος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 10/15 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Pitic 2, Γιοβάς 33 (6), Κοντόπουλος 7 (1), Μακρής 6 (1), Σαράντης 2, Σουρβατζής 11 (3), Τσούρτος 2

Hood (Πατσάκας): Milicevic 4, Αθανασόπουλος 26 (1), Λαύκας 4, Πρωτόγερος 16, Σαρρής 15 (5), Τσιάνας 10

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες φάσεις που έβγαλε η Hood στο transition!