24/10/2023
Στιφάδο Bulls 10 21 20 22 - 73 -
ReTirees 15 15 17 6 - 53 -

Αλώβητοι οι Στιφάδο Bulls!

Χωρίς βαθμολογική απώλεια θα πάνε στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον Αντίλαλο οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την έκτη αγωνιστική της Elite League by Betsson ξεπέρασαν δύσκολα το εμπόδιο των ReTirees με 73-53 και έκαναν το 6/6!

Με τους Παλτόγλου και Καττή να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, οι Στιφάδο Bulls προηγούνταν με 8-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 9 πόντους του Τσιλάβη και 4 του Πλεξουσάκη, προσπέρασαν με 10-15!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι ReTirees και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τρίποντα των Τσιλάβη, Παντελή και Τσαπατάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 10-25, 6:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα ζώνης και με ηγέτη τον Καραβασάνη με 13 πόντους και 4 του Παλτόγλου, γύρισαν το παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι απέκτησε ωραίο ρυθμό, με την ομάδα του Χατζή να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 51-47, χάρη σε 9 πόντους του Παλτόγλου και 7 του Πρόκου. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κουσούλη, με τον Τσαπατάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 11 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 51-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Καραβασάνη, Πρόκο και Ζαχάρο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-53. Για τους "Συνταξιούχους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πλεξουσάκης και Τσαπατάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/28 βολές, 15/34 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/11 βολές, 11/38 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 18 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 4/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Τσιλάβης με 14 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 18 (2), Καττής 6, Πολίτης 4, Χατζής, Μάλλης, Καραβασάνης 22 (3), Ζαχάρος 3 (1), Παλτόγλου 18 (1), Νικολετάκης 2

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Παντελής 3 (1), Τσιλάβης 14 (3), Κοτσαμπάς 4, Πλεξουσάκης 10, Τσαπατάκης 20 (3), Λιάρος 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!