27/11/2021
Slam Ducks 11 8 2 11 - 32 -
Bonobo BC 15 19 26 15 - 75 -

Αλώβητοι στο ντέρμπι οι Bonobo!

Το πέμπτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον έβδομο όμιλο της D2-League οι Bonobo, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Slam Ducks με 32-75 και έτσι θα πάνε με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης βδομάδας απέναντι στους Termites!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 5-0 στα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης, οι Bonobo έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 11-15, χάρη σε 5 πόντους του Πετρόπουλου, τρίποντο του Κόρδα και 3 πόντους του Μπάμπαλη. Ο Μαργάνης με 6 πόντους και ο Μαυροζούμης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπάμπαλης έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 10 δικούς του πόντους, έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-34. Δεν μπόρεσαν οι Slam Ducks να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Μαργάνη και τους 3 του Μαυροζούμη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μαϊμούδες, καθώς με τους Παπασωτηρίου και Πετρόπουλο να πετούν φωτιές με 10 πόντους έκαστος και τον Κόρδα να προσθέτει 4, ξέφυγαν στους 39, 21-60. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Μαργάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 21-60!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Bonobo έφτασαν εύκολα στη νίκη με 32-75, έπειτα από 4 πόντους του Μπάμπαλη και τρίποντο του Τσάκλη. Για τις “Πάπιες” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσουμάκος, Καραλουκάς, Ισαακίδης και Μαργάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 12/41 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 3/13 βολές, 30/73 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 69 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαργάνης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/17 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Bonobo ο Παπασωτηρίου με 16 πόντους έχοντας 5/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας, Τσουμάκος 4, Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 8, Καραλουκάς 3 (1), Μαργάνης 15

Bonobo (Παπασωτηρίου): Σπυριδάκης 4, Παπασωτηρίου 16 (2), Κιτσαντάς 6, Κόρδας 9 (1), Πετρόπουλος 16, Τσάκλης 5 (1), Μπάμπαλης 19

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Bonobo στο ζωγραφιστό!