21/02/2024
Μία + Μία 14 13 8 18 - 53 -
Φιορετσίνα 17 20 12 10 - 59 -

Ανάσα και τώρα τα σπουδαία για την Φιορετσίνα!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, στο ντέρμπι παραμονής του τρίτου ομίλου της Development, η Φιορετσίνα ελέγχοντας το ματς καθόλη την διάρκεια, επικράτησε δίκαια απέναντι στην Μία + Μία με 53 – 59, έστειλε τον αντίπαλο σε πολύ δυσχερή θέση και πλέον κοιτάζει το σπουδαίο ματς της Κυριακής απέναντι στους Sugar Mountains.

Η Φιορετσίνα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια και με κορυφαίο του γηπέδου τον Ακρίτα με 10 πόντους, κρατούσε το προβάδισμα με 14 – 17. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Μία + Μία που ακολουθούσε κατά πόδας, στηρίχθηκε στο δίδυμο Ντελαλή με 7 και Κολυπέρα με 5 πόντους αντίστοιχα.

Η Φιορετσίνα έκανε πάρτυ στα πρώτα 8 λεπτά της δεύτερης περιόδου, καθώς με άμυνα για σεμινάριο και την επίθεση να σκοράρει πολύ εύκολα με κορυφαίους τους Κεχρή με δύο τρίποντα και Μακρυγιάννη με 4 πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στο + 17. Στο δίλεπτο που απέμενε για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Θεοφίλης με δύο παλικαρίσια καλάθια, Ντελαλής με τρίποντο και Κολυπέρας με δύο βολές έβγαλαν αντίδραση για την Μία + Μία, μείωσαν και διαμόρφωσαν το 27 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο νευρικές , δεν ήταν τόσο παραγωγικές,με την ελαφρώς καλύτερη Φιορετσίνα να ανεβάζει τη διαφορά στο + 14. Ακρίτας με 4 πόντους και Χαρικιόπουλος με τρίποντο ξεχώρισαν για τους Βιόλα, ενώ την Μία + Μία κουβάλησε το δίδυμο Θεοφίλη(3) και Μπάτσιου(5), διαμορφώνοντας το 35-49.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μπαίνουν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους στην τέταρτη περίοδο και με πολυφωνία στην επίθεση, με τον Ντελαλή να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο, πλησίασαν σε 41 – 49. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντες βόμβες από Χαρικιόπουλο – Κεχρή και καλάθια με Γεωργακόπουλο – Μαυρίδη τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με την Μία + Μία που δεν παράτησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να παλεύει, με μπροστάρη τον Μπάτσιο με 5 πόντους και νέο τρίποντο του Ντελαλή να κρατάει τουλάχιστον τη διαφορά του πρώτου γύρου,διαμορφώνοντας το τελικό 53 – 59.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Μακρίδης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπάτσιος με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Μία + Μία (Μοναστηριώτης):Αλβέρτος 1, Γερόλυμος 2, Θεοφίλης 11(7ρ.), Κολυπέρας 8(10ρ.), Λαγός , Μπάτσιος 11, Ντελαλής 16, Τζοτζόκος , Φιλιππίδης 4(7ρ.).

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Ακρίτας 16, Γεωργακόπουλος 5, Κεχρής 11, Λεωνάκης , Μακρίδης 12(12ρ.), Μακρυγιάννης 5, Παπαγιάννης 2, Στασινόπουλος 2, Χαρικιόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Τα ξεσπάσματα που έκανε κατά διαστήματα η Φιορετσίνα και τα οποία της χάρισαν το ροζ φύλλο