25/09/2019
Cosa Nostra 8 8 10 10 - 36 -
Harlems 12 24 11 20 - 67 -

Αμερικάνικος περίπατος!

Οι Harlems βρήκαν αντίσταση μόνο για 8 λεπτά και μετά μετέτρεψαν σε… περίπατο την αναμέτρηση με την Cosa Nostra, αφού οι «μαφιόζοι» ήταν πολύ άστοχοι και από την άλλη οι «αμερικανοί» είχαν 5 παίκτες τους με διψήφιο νούμερο στο σκοράρισμα, φτάνοντας έτσι στην πρώτη τους νίκη στον 4ο όμιλο του Basketaki Cup.

Διάθεση είχε η «Κόζα Νόστρα», αλλά έμεινε ανταγωνιστική μόνο στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου οι Κόλλιας, Γροπατσάκης, Μπρούστας και Βασίλης Καμπουράκης έβαλαν από ένα καλάθι και στην άμυνα έκλειναν τους χώρους, με αποτέλεσμα οι Χάρλεμς να δυσκολευτούν και να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (8-12), με τους Σιάμο, Μότσιο και Καρρά.

Από τη δεύτερη περίοδο η επίθεση των φιλοξενούμενων «λύθηκε» και οι Σκαρμέας, Μότσιος, Σταυρόπουλος, Κάντζιος φρόντισαν να μεγαλώσουν σταδιακά τη διαφορά, με τους Ντάφυ και Σιάμο να συμβάλλουν στο 16-36 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, αφού από την πλευρά τους οι «μαφιόζοι» έμειναν για περίπου 4 λεπτά χωρίς πόντο και ο Γονιδάκης με 2 τρίποντα πήγε λίγο να τους «ξυπνήσει».

Οι αλλαγές και η καλύτερη ανταπόκριση των «άσπρων» στην άμυνα έφερε μια σχετική ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο (επί μέρους 10-11), έχοντας από τη μία τους Μπρούστα, Χατζησυμεωνίδη, Βασίλη Καμπουράκη να αξιοποιούν τις ευκαιρίες για ελεύθερα σουτ και από την άλλη τους Κάντζιο, Σιάμο, Καρρά να σκοράρουν… χαλαρά, ξέροντας ότι οι «αμερικανοί» έχουν πλέον μεγάλη άνεση στη διαχείριση του παιχνδιού (26-47 στο 30’).

Με τη διαφορά να είναι ήδη μεγάλη, ήρθε ένα ακόμα «βάσανο» για την Nostra, αφού άρχισε τα τρίποντα ο Ντάφυ (3/5 σε εκείνο το διάστημα) και μαζί με τους Καρρά, Σιάμο, Κάντζιο δεν άφησαν περιθώρια για οτιδήποτε άλλο στο ματς, οπότε οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο τελικό 36-68 με τους Μπρούστα, Γροπατσάκη, Γιώργο Καμπουράκη και ελπίζουν να βρουν μπροστά τους πιο εύκολο έργο απέναντι στις ομάδες της κατηγορίας τους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Θάνος Σιάμος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους «μαφιόζους» ξεχώρισε ο Αδάμ Γροπατσάκης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 11/45 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 2/4 βολές, 37 ριμπάουντ (5-32), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «αμερικανούς» να τελειώνουν το ματς με 22/49 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 9/23 βολές, 57 ριμπάουντ (17-40), 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Cosa Nostra (Β. Καμπουράκης): Μπρούστας 9 (1), Β. Καμπουράκης 9 (1), Γονιδάκης 6 (2), Γροπατσάκης 6, Χατζησυμεωνίδης 2, Κόλλιας 2, Γ. Καμπουράκης 2, Μούρτζης, Βαρδάκης, Τζαχρήστας

Harlems (Ρουσιώτης): Κάντζιος 13 (1), Σιάμος 12 (1), Καρράς 11 (6 ασίστ), Μότσιος 10 (16 reb), Ντάφυ Χατζημιχαήλ 11 (3), Σκαρμέας 6 (12 reb), Σταυρόπουλος 4 (αποχώρησε τραυματίας), Ρουσιώτης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ότι οι Χάρλεμς έδειχναν να το διασκεδάζουν και σε όλες τις φάσεις (εύστοχες ή όχι) γελούσαν και σχολίαζαν με χιούμορ. Δατς δε σπίριτ!