02/12/2021
Ιπ-πότες 16 11 17 12 - 56 -
Deportivo Faliro 12 12 19 21 - 64 -

Άμεση αντίδραση από την Deportivo!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στην συλλογή της η Deportivo HNC Coin στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα τους Ιππότες με 56-64 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Ιππότες, καθώς με 9 πόντους του Κεκεμπάνου και τρίποντο του Σιαπάνη, προηγούνταν με 16-12. Ο Μαρινάκης με δύο τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Δήμτσος, Τσάβαλος και Μπουρβάνης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 7 πόντους του Κουρούμαλη και καλάθια των Κεκεμπάνου – Μακρυγιαννάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-24! Την Deportivo HNC Coin κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Μπίμπα και οι 3 του Μπουρβάνη.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και το συγκρότημα του Νταλαμπίρα να προηγείται με 44-43, μετά από 5 πόντους του Κουρούμαλη, 5 του Σιαπάνη, 4 του Μούρτζου και τρίποντο του Κεκεμπάνου. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί, με τους Μπίμπα και Δήμτσο να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας και τον Κακαλέτρη να προσθέτει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 44-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Deportivo HNC Coin ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 8  πόντους του Κακαλέτρη, 7 του Μπουρβάνη και 4 του Τσάβαλου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 56-64! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά στην επίθεση οι Ιππότες, με τον Κεκεμπάνο να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 16/44 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 16/41 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Κεκεμπάνος με 18 πόντους, έχοντας 1/6 βολές, 4/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Deportivo HNC Coin ο Τσάβαλος με 10 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Κουρούμαλης 14 (2), Κοσιαράς 2, Κεκεμπάνος 18 (3), Σιαπάνης 10 (2), Γιοβανόπουλος, Μακρυγιαννάκης 4, Μούρτζος 8

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Παύλου, Σαφράς 2, Κακαλέτρης 10 (2), Τσάβαλος 10, Μπουρβάνης 15, Μπίμπας 12 (3), Δήμτσος 9, Αναγνώστης, Μαρινάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!