08/01/2023
Paraliers 17 10 23 20 - 70 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 5 7 17 20 - 49 -

Άμεση αντίδραση από τους Paraliers!

Επιστροφή στον δρόμο  των επιτυχιών για τους Paraliers στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την ένατη αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Ανυπότακτων Γαλατών με 70-49 στο κλειστό του Περιστερίου!

Από πολύ νωρίς οι Paraliers πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 4 πόντους του Βασίλη Σκόρδου, 4 του Καρουζάκη και τρίποντο του Ανδρεδάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 17-5. Ο Δούστος από την περιφέρεια και ο Μαντάς μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με νέο τρίποντο του Ανδρεδάκη και 3 βολές του Βασίλη Σκόρδου , έφτασαν στο +17, 27-10. Το σκορ του πρώτου μέρους, 27-12, διμπρρβσε για λογαριασμό των Ανυπότακτων Γαλατών ο Δούστος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα 2 πόντους σημείωσε ο Μπουλούμης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Paraliers, αφού με 9 νέους πόντους του Ανδρεδάκη, 7 του Βασίλη Σκόρδου και τριποντάκι του Οικονομόπουλου, έφτασαν στο +21, 50-29. Μόνος του πάλευε για την ομάδα του Τερζή στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δούστος, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 17 πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 50-29!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Paraliers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βασίλη Σκόρδου, Αλέξανδρου Σκόρδου, Καρουζάκη και Οικονομόπουλου. Για τους Ανυπότακτους Γαλάτες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δούστος, Παπαδάκος, Μπουλούμης Μπετχαβάς και Μαντάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 23/47 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 15/43 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson mvp των Paraliers ο Βασίλης Σκόρδος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 3/9 βολές, 9/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Δούστος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/13 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Paraliers (Σκόρδος Α.): Τσαϊρέλης 2, Ηλιόπουλος 6, Σκόρδος Α. 6, Ανδρεδάκης 15 (5), Σκόρδος Β. 24 (1), Μπραϊμνιώτης 2, Καρουζάκης 8, Οικονομόπουλος 7 (1)

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Παπαδάκος 2, Μπετχαβάς 4, Γαλάνης 2, Μαντάς 16 (1)  Δούστος 19 (3), Μπουλούμης 4, Τερζής 2

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός της συνάντησης!