23/10/2022
Pitbulls BC 8 7 8 7 - 30 -
Σκόρπιοι BC 17 15 26 12 - 70 -

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους Σκόρπιους !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Σκόρπιοι ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Pitbulls, επικρατώντας με το εμφατικό 30-70 και ανεβαίνοντας στο 4-1. Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι Pitbulls που είχαν σημαντικές απουσίες και δεν μπόρεσαν να παρουσιάσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο γνωρίζοντας πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Σκόρπιοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς χτίζοντας διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον Δ. Χειράκη (9π.) να πρωταγωνιστεί στο επιθετικό σκέλος και τους Ευθυμίου (4π.), Μέτσο (2π.) και Σαραντάρη (2π.) να τον ακολουθούν. Οι πληγωμένοι από τις απουσίες Pitbulls βασίστηκαν στους Γιαννόπουλο (4π.), Bullari (2π.) και Παπαναγιώτου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-17.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σκόρπιους να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Δήμου ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα για τους φιλοξενούμενους σημειώνοντας 8 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Πανταζόπουλος (6π.) έμοιαζε μόνος επιθετικά για τους Pitbulls που βρέθηκαν στο -17. Σκορ ημιχρόνου, 15-32.

Μετά την ανάπαυλα, οι Σκόρπιοι παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί και τρέχοντας ένα επιμέρους 8-26 έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Τρομακτική πολυφωνία για τους φιλοξενούμενους που βρήκαν σκορ χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες, με τους Χειράκη (5π.), Σαραντάρη (4π.), Ευθυμίου (4π.), Μιχαλόπουλο (4π.) και Δήμου (4π.) να κάνουν τη διαφορά. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι, αφού μόνο ο Σιγάλας (4π.) κατάφερε να συνδεθεί περισσότερες από μία φορές με το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-58.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι Pitbulls προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους με τους Γιαννόπουλο (4π.) και Παπαναγιώτου (2π.), ενώ οι Σκόρπιοι συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια χάρη στους Δήμου (4π.), Ευθυμίου (4π.) και Πατσιαλλή (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Pitbulls είχαν 11/51 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 1 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι είχαν 30/66 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ευθυμίου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Σιγάλας με 5 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Pitbulls (Ζακάς) : Bullari 4 (7ρ.), Βίγλας, Γιαννόπουλος 9 (5ρ.), Ζακάς, Κόττης (6ρ.), Πανταζόπουλος 6 (2), Παπαναγιώτου 6 (7ρ.), Σιγάλας 5 (8ρ.).

Σκόρπιοι (Χειράκης) : Βεζυράκης (5 κλεψ.), Δήμου 16 (8ρ.), Ευθυμίου 14 (13ρ.), Μέτσο 2 (7ρ.), Μιχαλόπουλος 6 (5 ασί.), Πατσιαλής 8 (4ρ.), Σαραντάρης 8 (1), Χειράκης 16 (2).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των Σκόρπιων.