10/04/2022
Greek Freaks 5 16 13 10 - 44 -
Hurricanes 13 8 21 10 - 52 -

Άμεση επιστροφή στις νίκες με συνταγή Κοσσυβάκη!

Βράδυ Παρασκευής στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Greek Freaks (12-6) υποδέχθηκαν τους Hurricanes στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2. Με εκτεταμένο rotation από τον coach Παντελή Κοσσυβάκη που κράτησε φρέσκια την ομάδα του σε όλο το 40λεπτο οι Hurricanes κατάφεραν να επικρατήσουν με 44-52, παίζοντας στοχευμένα και υπομονετικά στην επίθεση. Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι Greek Freaks που δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τις σημαντικές απουσίες στην front line και δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Hurricanes. Με τον Πάρη Ιωαννίδη (11π.) να σκοράρει με τρομερή συνέπεια (5/6 σουτ) και τον Μιχάλη Ταμιωλάκη να προσθέτει 2 πόντους, οι Hurricanes μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Επιθετικό μπλακ άουτ στο ξεκίνημα για τους τυπικά γηπεδούχους Greek Freaks που πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς, χάρη στον Αλέξανδρο Τσαμπαρλή (3π.). Σκορ δεκαλέπτου, 5-13.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Σαφώς βελτιωμένοι οι Greek Freaks ανέβασαν την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, με τους Νίκο Λεοντιάδη (8π. με 2 τρίπ.) και Θανάση Υφαντόπουλο (4π. με 1 τρίπ.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, οι Hurricanes πραγματοποίησαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα μετρώντας 8 πόντους και χάνοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 21-21.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το χρονικό σημείο όπου ουσιαστικά κρίθηκε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Με τους Κώστα Περσίτσα (7π.), Κώστα Λατίφη (5π.) και Πάρη Ιωαννίδη (5π.) να βγαίνουν μπροστά οι Hurricanes επέβαλλαν το παιχνίδι τους. Το επιμέρους σκορ έγραψε 13-21. Οι Greek Freaks βασίστηκαν στις επιθετικές εμπνεύσεις των Νίκου Λεοντιάδη (5π. με 1 τρίπ.) και Θανάση Υφαντόπουλου (7π. με 2 τρίπ.), αναγκαζόμενοι ωστόσο να ξεκινήσουν την κρίσιμη τελευταία περίοδο με -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-42.

Ισορροπία στο τελευταίο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ. Οι Hurricanes κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα, σκόραραν όσο χρειάστηκε με τους Περσίτσα (6π.), Κασσελάκη (2π.) και Ιωαννίδη (2π.) και κατάφεραν να επικρατήσουν χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Οι Greek Freaks πάλεψαν να αντιδράσουν με Λεοντιάδη (3π.), Ιωαννίδη (4π.) και Υφαντόπουλο (2π.), όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει.

Στο τέλος του αγώνα, οι Greek Freaks είχαν 3/26 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι Hurricanes είχαν 19/43 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 5/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρης Ιωαννίδης με 20 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε Αλέξανδρος Τσαμπαρλής με 4 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Greek Freaks (Προκάκης) : Θεοχάρης (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Ιωαννίδης 8 (5 ριμπ., 2 κλεψ.), Λεοντιάδης 17 (8 ριμπ., 4 τρίπ.), Προκάκης 2 (6 ριμπ.), Τσαμπαρλής 4 (11 ριμπ., 1 τρίπ.), Υφαντόπουλος 13 (5 ριμπ., 2 ασί., 2 τρίπ.).

Hurricanes (Κοσσυβάκης) : Βασιλειάδης (3 ριμπ., 2 ασί.), Βλάχος 3 (17 ριμπ., 5 ασί., 2 κλεψ., 3 μπλοκ), Ιωαννίδης 20 (7 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Κασσελάκης 4 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Λατίφης 5 (8 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Μακρής (3 ριμπ.), Παπαδημητρίου 2, Περσίτσας 14 (1 τρίπ.), Ταμιωλάκης 4 (3 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Η υπομονή των Hurricanes στην επίθεση.