09/11/2022
Αμφιδέξιοι 13 13 11 11 - 48 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 6 10 9 16 - 41 -

Αμφιδέξιοι, ο κακός δαίμονας του Αρχιστράτηγου!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena η παράδοση ανάμεσα σε Αμφιδέξιους και Αρχιστράτηγο Βασδέκη συνεχίστηκε, με την ομάδα του (απόντα) Γιάννη Στουρνάρα να επικρατεί για τέταρτη φορά σε μεταξύ τους αναμέτρηση. Αυτή φορά το ματς διεξήχθη στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League με το τελικό σκορ να γράφει 48-41 και τους Αμφιδέξιους να παραμένουν αήττητοι σε πρωτάθλημα και κύπελλο και να ετοιμάζονται πλέον για το ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στους επίσης αήττητους Pistachios. Στο 1-2 υποχώρησε ο Βασδέκης που αγωνίστηκε με μόλις μια λύση από τον πάγκο. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Αμφιδέξιοι που μπήκαν σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Ρίζου (5π.), Κούδα (4π.), Τζαβέλλα (2π.) και Γκαντζιώρα (2π.).  Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης βρήκε τα πατήματά του μετά το πρώτο μουδιασμένο πεντάλεπτο και παρέμεινε σε λογική απόσταση, με τους Λάππα (4π.) και Ευσταθίου (2π.) να πετυχαίνουν τους πρώτους πόντους για τους φιλοξενούμενους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Αμφιδέξιοι συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, ενώ μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν και με διψήφιο προβάδισμα. Γκαντζιώρας και Ρίζος συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ο Βασδέκης πήρε λίγα από πολλούς, με τους Γκόλια, Ευσταθίου, Λάππα, Ρεντούμη και Τογγαλίδη να μετρούν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου, 26-16.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε σχετικά φτωχή με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-9 και τους τυπικά γηπεδούχους να διευρύνουν ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα. Πρωταγωνιστής και πάλι για τους Αμφιδέξιους ήταν ο Γκαντζιώρας που προσέθεσε ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του, ενώ από πλευράς Βασδέκη οι Γκόλιας (4π.) και Σκαμάγκος (2π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μειώσουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-25.

Όπως και στο τελευταίο τους παιχνίδι, έτσι και χθες ο Βασδέκης πάλεψε μέχρι το φινάλε για την ανατροπή. Τα μεγάλα σουτ Γκόλια (8π.), Λάππα (3π.), Τογγαλίδη (3π.) και Ρεντούμη (2π.) έκανα τους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν. Οι Αμφιδέξιοι, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και απαντώντας με τους Τζαβέλλα (5π.), Ρίζο (3π.) και Κλάδη (2π.) έφτασαν στη νίκη με 48-41.

Στο τέλος του αγώνα, οι Αμφιδέξιοι είχαν 16/41 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχε 13/38 δίποντα, 5/36 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λάππας με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος) : Γκαντζιώρας 12 (2), Κλάδης 4, Κούδας 7, Μαρκέτος, Ρίζος 14 (2), Τζαβέλλας 9 (1), Τσιούτσιας 2.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης) : Γκόλιας 14 (2), Ευσταθίου 4, Λάππας 9 (1), Τογγαλίδης 5 (1), Σκαμάγκος 3 (1), Ρεντούμης 6.

Τι μας άρεσε : Το τρελό καλάθι του Τάσου Ρίζου στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (29:44 YouTube)