20/02/2023
Hoston Celtics 10 2 2 10 - 24 -
Nutriclab BC 20 17 14 15 - 66 -

Άμυνα για σεμινάριο από τους Nutriclab BC!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Nutriclab BC και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό με τον Χουρδάκη και τον Κουτσφετσούλη να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο. Οι Hoston Celtics δεν άργησαν να βρούν τα πατήματα τους και να απαντήσουν με τα μεγάλα καλάθια του Καρκαλέτση διαμορφώνοντας το 10-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους, πίεσαν την μπάλα και αυτο τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση με τον Αποστολίδη και τον Κατέρη να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Hoston Celtics δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις και να διασπάσουν την εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι το ημίχρονο τους βρήκε πίσω στο σκορ με 12-37.

Η άμυνα για σεμινάριο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο από τους Nutriclab BC, οι οποίοι έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ με τον Ιακωβίδη και τον Κουτσφετσούλη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι και πλήρωσαν τις κακές επιλογές στην επίθεση. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 14-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες και από τις δύο ομάδες χαλάρωσαν προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Hoston Celtics βρήκαν ρυθμό και με γρήγορη μεταφορά της μπάλας έβγαλαν κάποιες θεαματικές φάσεις με τον Καρκαλέτση και τον Ντουνούση, όμως οι Nutriclab BC με πλουραλισμό στην επίθεση βρήκαν λύσεις διαμορφώνοντας το τελικό 24-66.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Κουτσφετσούλης με 12 ποντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρκαλέτσης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 2, Μισιρλής, Καρκαλέτσης 13(2), Γεωργίου, Ντουνούσης 4, Γκουτζαμανής 3, Τσιμικλής 2, Τσινάρης, Παπαναστασίου.

Nutriclab BC Κουτσφετσούλης 12, Χουρδάκης 11(1), Ιορδανίδης 4, Ιακωβίδης 9, Αρώνης 2, Αποστολίδης 9(1), Κατέρης 12, Ξυραφόπουλος 5, Βαχτσεβάνος 2.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική άμυνα των Nutriclab BC.