03/03/2024
Miami Heets 18 12 16 14 - 60 -
Alpinists BC 10 8 8 17 - 43 -

Άμυνα για σεμινάριο οι Miami Heets!

Ήταν ξεκάθαρο ότι για να έχουν ελπίδες οι φιλοξενούμενοι να μείνουν ως το τέλος στη διεκδίκηση της νίκης, θα έπρεπε να μπουν όσο περισσότεροι παίκτες στην εξίσωση της αναμέτρησης! Πάνω σ´αυτό το δεδομένο στηρίχτηκε το πλάνο του κόουτς Σάμιου, καθώς γνώριζε ότι ήταν αδύνατο να χάσει μόνο από έναν παίκτη, και δη από τον Κωνσταντίνο Μαγκανιάρη! Πέραν τούτου, έβγαλε λαχείο από την τσέπη, καθως είδε τον Τζουβανάκη να δίνει πολύτιμες λύσεις στο ζωγραφιστό με 6 πόντους στο ενεργητικό του(3/3δ)! Επιπλέον, ο Δρίτσας(6π) κατάφερε να προσθέσει το δικό σημαντικό λιθαράκι! Από την άλλη πλευρά, μόνο τρεις παίκτες κατάφεραν να σκοράρουν για λογαριασμό των Alpinists, γεγονός που μάρτυρα τη φτωχή συνολική παραγωγικότητα σε αυτό το διάστημα! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαγκανιάρης με 5 πόντους, με το πέρας της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 18-10!

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι σε αντίθεση με την επίθεση που δεν ενθουσίασαν, στην άμυνα τσάκισαν κόκαλα, κρατώντας τον αντίπαλο στους 8 πόντους! Στον αντίποδα, ευτυχώς που εμφανίστηκε ξαφνικά στο γήπεδο ο τεράστιος Λυμπερόπουλος, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από δέκα αγωνιστικά λεπτά έγραψε 5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ τους υπόλοιπους 3 τους πέτυχε ο Μαγκανιάρης με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75! Ο Δευτεραίος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτης της ομάδας του Σάμιου, η οποία οδηγήθηκε στην ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων(30-18)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, εμφάνισαν μόνο δυο παίκτες στην κατηγορία των σκόρερ(Μαγκανιάρης 6π- Λυμπερόπουλος 2π), με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στους είκοσι πόντους(46-26), όπου ήταν το σκορ στο τέλος της προτελευταίας στροφής! Οι Heets έπαιξαν εκ νέου άμυνα για σεμινάριο, είχαν τον Δρίτσα ως πρώτο σκόρερ με 4 πόντους, ενώ στα highlights της περιόδου αποτέλεσε η μαγική πάσα του Παπαδόπουλου από όπου προήλθε το καλάθι του Θεοδωράκη!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έσπασαν το φράγμα των δέκα πόντων! Αυτό το οφείλουν εν πολλοίς στο επίθετο ταλέντο του Μαγκανιάρη, αλλά και στις μεγάλες μάχες που άλλοτε κέρδιζε και άλλοτε έχανε ο Λυμπερόπουλος! Ωστόσο, για να νικήσεις ομάδας με την ποιότητα των Heets χρειάζεσαι πολλά παραπάνω, με το τελικό 60-43 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο της συνολικής εικόνας των δυο ομάδων!

Betsson MVP ο Πάνος Δρίτσας με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Λυμπερόπουλος είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Miami Heets(Σάμιος): Αλογοσκούφης 2, Αναστάσιου 6. Βαντής 2, Δευτεραίος 9, Δρίτσας 17, Θεοδωράκης 8 Κούρκουλος 5, Μαρινάκης 1, Τζουβανάκης 8, Παπαδόπουλος 2.

Alpinists(Μαρούδης): Γούλας, Καββαδίας, Λιοφάγος, Λυμπερόπουλος 11, Μαγκανιάρης 21, Μουτεβελής 3, Νεαμονιτός 3, Παπαντωνίου 2, Ποντίκας 3, Συκάρης.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Τζουβανάκη, αλλά και η άμυνα της ομάδας του Σάμιου!