03/02/2024
Chicago Hulks 6 13 11 9 - 39 -
Capital Con-Trolls 8 7 10 5 - 30 -

Άμυνα... μπετόν και νίκη για Hulks!

Το κακό τους ξεκίνημα δεν τους απέτρεψε από το να μείνουν κοντά στο σκορ, με τους Φουντά και Μαντζούνη να είναι όλη η ενέργεια των γηπεδούχων! Ο Πατρός έβαλε από την άλλη σχεδόν όσα σουτ πήρε και με μεστή εμφάνιση, υπέγραψε το 6-8 πρώτου δεκαλέπτου για τους Capital Con-Trolls! Οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν στη συνέχεια στον επιθετικό τομέα, με τον Φουντά να το εκμεταλλεύεται άμεσα, να σκοράρει και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 19-15.

Αν κάτι ανέβασε για τα καλά την ψυχολογία των παικτών των Capital αυτό ήταν ένα τρίποντο του Μπουρνάζου, με τη διαφορά να πέφτει και τον Αλέξανδρο Τιγγινάγκα να κάνει συγκινητική προσπάθεια για να κρατήσει τους Chicago Hulks, να τα καταφέρνει και το τρίτο δεκάλεπτο να κρατά μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 30-25. Είχαν το... σθένος αλλά και το αμυντικό πλάνο για να κρατήσουν χαμηλά τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα η παρέα των γηπεφούχων να το πάει μέχρι τέλους και να επιβληθεί με το τελικό 39-30.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μαντζούνης με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, μίσ ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 3 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αυξέντιος Τυχόπουλος με 4 πόντους, 16 ριμπάουντ, μίσ ασίστ, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/51 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/10 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/51 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 4/9 βολές, 54 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 12 λάθη.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Ντέμος 3, Παρσόπουλος 4, Τσαρτσής 4, Τιγγινάγκας Ν. 4, Τιγγινάγκας Α. 7, Μαντζούνης 5, Κούτρης, Φουντάς 12.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Δρόσος, Μαρζάβας Α. 5, Μαρζάβας Π, Κιούσης 3, Αρβανιτάκης, Τυχόπουλος 4, Φουρτάκας 1, Πατρός 14, Μπουρνάζος 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!