21/09/2021
Retro Pacers 10 11 8 15 - 44 -
Αμόκ 23 10 21 21 - 75 -

Αμόκ για γούστα!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall, η πολύ δυναμωμένη Αμόκ , έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Retro Pacers, επικρατώντας με 44 – 75.
Με τρομερά κέφια μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Αμόκ με δύο τρίποντα του Τριανταφύλλη και ένα του Δερδενέ(0-9). Οι Retro δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση από την ασφυχτική άμυνα της Αμόκ και σκόραρε μόλις 10 πόντους στην περίοδο με τρίποντο του Καζαφέρη και καλάθια από Μπουρμπόν,Παπουτσή. Αντιθέτως η Αμόκ έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ και με κύριο εκφραστή τον Ορφανό με 8 , ξέφυγε 10-23.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Οι Πέισερς προσπαθούσαν να πλησιάσουν με τον Μπουρμπόν να πετυχαίνει 5 πόντους, τον Καζαφέρη ένα τρίποντο και τον Τσιλιμπάρη καλάθι από κοντά, η Αμόκ όμως χωρίς ανεβάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης , βρήκε λύσεις με Τρυγωνόπουλο(5), Ορφανό(4) και Τριανταφύλλη με το 21-35 να ειναι σκορ ημιχρόνου.
Στα πρώτα 5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Αμόκ με Τριανταφύλλη, Δερδενέ, Ορφανό και Βιγικάκη να βάζουν από ένα καλάθι μεγάλωσε την διαφορά, για να μειώσουν Σέμπογλου και Παπουτσής 26-43. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Καζαφέρη , με την ασταμάτητη Αμόκ να βρίσκει ακόμα 11 πόντους με τον Βιγικάκη να σκοράρει 7 και τον Δερδενέ 4( 29-54).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Με τον Ορφανό να μοιράζει όπως και όποτε θέλει και τους Βιγικάκη , Κλάπη και Αβαρκιώτη να είναι οι πρώτοι σκόρερ. Οι Retro δεν μπορούσαν να αντιδράσουν βρίσκοντας μεν 15 πόντους με τον Καζαφέρη (6) να ξεχωρίζει, αλλά αδυνατώντας να τους οδηγήσει στην νίκη.Τελικό σκορ 44-75.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Βιγικάκης με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βαμβακάρης με 2 πόντους και 9 ριμπάουντ.
Οι Retro είχαν 16 / 44 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Η Αμόκ είχε 31 / 48 δίποντα, 7/ 32 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.
Retro Pacers(Αναγνωστόπουλος): Πουλαδάκης , Παπουτσής 7, Ιωαννίδης, Σέμπογλου 4 , Αναγνωστόπουλος 2, Βαμβακάρης 2 (9ρ.), Σκλαβενίτης 2, Τσιλιμπάρης 5, Καζαφέρης 15, Μπουρμπόν 7.
Αμοκ(Αβαρκιώτης): Βιγικάκης 15(14ρ.), Γιαννόπουλος 2, Χιόνης 2, Ορφανός 18(17ρ.), Μπακόλας, Αβαρκιώτης 6, Τριανταφύλλης 8 (12ρ.), Κλάπης 4, Τρυγωνόπουλος 9, Γράψας 4, Δερδενές 6(7ρ.).
Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξε κατά διαστήματα η Αμόκ.