05/12/2019
Peristeri Wardogs 4 8 11 9 - 32 -
Αμόκ 18 12 17 11 - 58 -

Αμόκ με τα όλα της!!!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Αμόκ στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς επικράτησε εύκολα των 6 Peristeri Wardogs με 32-58 στο κλειστό του Περιστερίου!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι η Αμόκ, καθώς με όπλο την αμυντική της λειτουργία και δράστες τις Αβαρκιώτη (6π), Ιωαννίδη (5π), Ορφανό (4π), αλλά και buzzer beater τρίποντο του Fisheman από την δική του ρακέτα, προηγήθηκε με 4-18. Το δίδυμο Θοδωρή Καρακατσάνη και Σοφού ήταν αυτό που βρήκε στόχο στα πρώτα λεπτά για τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Fisherman συνέχισε με άλλες τρεις τρίποντες βόμβες και με το ένα τριποντάκι του Αβαρκιώτη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 12-30. Ο Κώστας Καρακατσάνης έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για τους Peristeri Wardogs σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν την νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κολωνιώτες, καθώς με ακόμη 11 πόντους του Αβαρκιώτη και 6 του Ιωαννίδη, ξέφυγαν στους 24, 23-47. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βγάλουν κάποια αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 6 συνεχόμενους πόντους του Θοδωρή Καρακατσάνη και τους 3 του Ηγουμενίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 23-47!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης, με την Αμόκ να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 32-58, έπειτα από 5 νέους πόντους του Αβαρκιώτη και 4 του Ιωαννίδη. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ηγουμενίδης και Θοδωρής Καρακατσάνης με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/16 βολές, 15/55 δίποντα και 0/17 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 17/41 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Ηγουμενίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/8 βολές, 5/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 2 τάπες, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp για την Αμόκ ο Αβαρκιώτης με 25 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λαθάκια.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Κ. 6, Ηγουμενίδης 11, Καρακατσάνης Θ. 11, Σοφός 2, Μαυρέλος, Γιοβάρθης 2

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Fisherman 12 (4), Γιαννόπουλος, Ορφανός 4 (15 ριμπ, 11 ασίστ), Μπακόλας, Αβαρκιώτης 25 (3), Κλαπής, Ιωαννίδης 15, Χρήστου 2

Τι μας άρεσε: Το μυθικό, εκπληκτικό και ιστορικό buzzer beater του Βασίλη Fisherman Δουρακάκη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου!