04/10/2020
Αμόκ 17 22 28 26 - 93 -
Houston Problems 5 10 7 16 - 38 -

Αμόκ πάρα πολλών αστέρων!

Με το εντυπωσιακό 93-38 επιβλήθηκε η Αμόκ των Houstons Problems και πέρασε αήττητη στην επόμενη φάση του κυπέλλου από τον 22ο όμιλο του Basketaki Cup!

Από πολύ νωρίς η Αμόκ πήρα τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Ορφανού, 4 του Τρυγωνόπουλου και τρίποντο του Χιώνη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 17-5. Ο Σταυρόπουλος με 3 πόντους και ο Τσιάγκος με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 9 πόντους του Ορφανού, 5 του Αβαρκιώτη και 3 του Πουμπουρίδη, ξέφυγαν στους 24, 39-15. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Houstons Problems, παρά τους 4 πόντους του Τσουραπά και τους 4 του Σταυρόπουλου.

Πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Ορφανό (8π), Ιωαννίδη (6π), Κανταρίδη (5π), Αβαρκιώτη (4π) και Δερδενέ (3π), το συγκρότημα του Fisherman έφτασε στο +45, 67-22. Ο Δαλακιάρης με 4 πόντους ήταν αυτός που πέτυχε τα δύο καλάθια εντός πεδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Σταθέλου. Σκορ τρίτης περιόδου 67-22!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Αμόκ να επικρατεί με 93-38, έπειτα από 6 πόντους του Ιωαννίδη, 5 του Πουμπουρίδη και βοήθειες των Δερδενέ και Τρυγωνόπουλου. Για τους Houstons Problems στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με 9 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Τσουραπάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 36/60 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/27 βολές, 12/45 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 2 τάπες και 13 λάθη.

Κορυφαίος της Αμόκ ο Ορφανός με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 11/19 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 9 (!) ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Houstons Problems ο Σταυρόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 βολές, 6/17 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αμόκ (Fisherman): Κανταρίδης 7 (1), Χιώνης 5 (1), Ορφανός 28 (1), Τρυγωνόπουλος 9, Αβαρκιώτης 9, Κλαπής 2, Ιωαννίδης 16, Πουμπουρίδης 8 (1), Γράψας, Δερδενές 9 (1)

Houstons Problems (Σταθέλου): Σταυρόπουλος 17, Τσουραπάς 8 (2), Δεβεράκης 2, Παύλου, Τσιάγκος 5, Δαλακιάρης 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό υλικό που διαθέτει η φετινή Αμόκ!